Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z fanatického prenasledovateľa kresťanov sa stal najväčší apoštol (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Majka neexistuje nijaká psychologická
štúdia Pavla, pretože nijaký psychológ sa s nim nestretol. Psychológovia sa môžu vyjadriť len k tým útržkom informácií o ňom, ktoré nám napísal sám a ktoré napísal jeho obdivovateľ Lukáš, ktorý bol priamo pod Pavlovým vplyvom. Písať o svojom vlastnom obrátení je pomerne bežné. "Mňa kedys zvádzal svet", veľmi ťažko sa z toho rekonštruuje, nakoľko silné to obrátenie bolo. Nič nie je ľahšie ako o sebe povedať, že som sa obrátil nejako dramaticky, čím viac to preženiem, tým lepšie to znie. Takže zhrňme - ty tvrdíš, že Pavol bol zarytým židom, ja tvrdím, že bol "hľadajúcim židom so sklonmi k novotám" - na základe toho, čo vieme, nás nikto nerozsúdi. Pokiaľ ide o dôvod halucinácie, žiaľ je len jedným z mnohých dôvodov. Rovnako silným dôvodom môžu byť výčitky. Pavol možno naozaj prenasledoval kresťanov a keďže bol poverčivý, ich vykrikovanie, že mu to Kristus alebo Boh odplatia, alebo čo len, že sa tým prieči Bohu, museli mať naňho dopad. Pod vplyvom takýchto výčitiek vznikne halucinácia ľahko. Halucináciu samotnú nám opísal aj on,aj Lukáš, v opise sú významné rozpory. A čo je najdôležitejšie: o Ježišovi a jeho zmŕtvychvstaní nám Pavol píše žalostne málo. Nie je teda ani tak dôležité, PREČO Pavol uveril, ale ČOMU VLASTNE uveril. Je možné, že niečomu celkom inému ako hlásajú evanjeliá.
treebeard2
treebeard2
Nemá zmyseľ podceňovať Pavlovu inteligenciu, vedel dobre, či prežitý zážitok v Damasku bola iba nejaká jeho fantázia alebo skutočnosť. Jeho slepota a potom navrátenie zraku nemohla byť iba jeho prehnaná predstava. Po krste dostal dar cudzích jazykov, čiže dokázal prehovoriť v jazykoch, ktoré sa nikdy neučil. Potom prenasledoval kresťanov kvôli jeho židovskej viere a tak nemohol kresťanstvo využiť na šírenie judaizmu. Mal kontakt s Pánom, čiže mal dialóg a tak jeho slová neboli jeho vlastné. Dialóg s Pánom alebo inými bytosťami z iných svetov sú možné i v dnešnej dobe. Potom veda nevie, ako vznikajú sny a halucinácie. Mozog nemá takú tvorivú kapacitu, aby dokázal len tak generovať nové prostredie a vôbec nie nahradiť inteligenciu iných ľudí, keď nastáva inteligentný dialóg. Mozog dokáže obslúžiť iba jednu inteligenciu a to je tá človeku vlastná.
manq
< 1 2

a k alternatívam som zabudol

dodať, vlastne ku každej možnosti:

Výsledok (či už lži alebo halucinácie) následne bol:
a) podvedome vylepšovaný (tak funguje ľudský mozog - čím viac niečo opakujeme, tým viac sa to mení, pribaľuje názory iných, zmeny našich názorov)
b) vedome vylepšovaný - ak niekto rozpráva nejakú príhodu a zbadá, že poslucháči dosť nereagujú, začne pridávať, zamlčovať, preháňať, uberať...
 

 

Pavol videl zjavenie a i počul hlas, ktorý počuli i jeho spolucestujúci, stratil zrak na tri dni a bol mu vráteny Pánom skrze Ananiáša, to predsa nemôže byť iba nejaká jeho predstava. Pavol dostal dar jazykov, ako i ostatní učeníci, ten slúži ako dôkaz naplnenia Duchom pre neveriacich, ale nie je to pravidlo, sú rôzné dary. Schizofrénia je rovnako záhada pre psychológiu, pretože nikdy nepochopi tieto stavy, ak sa to konečne nebude duchovne posudzovať. Záleži na tom, s kým sa človek duchovne spája a preto Nash nemohol dostať svoj stav pod kontrolu. Ale iné prípady, podobné Pavlovi, sú normálne inteligentné a rozumné dialógy (telepatia) a mnohé také existujú i v dnešnej dobe. Naozaj sú i iné svety okrem toho nášho, vesmír slúži pre život a je plný života a život sa nachádza v rôzných formách a dokonalostiach a komunikácia mezi svetmi prebieha už od pradávna. Nemá zmysel spochybňovať spirituálne zážitky Pavla, keď mnohé z toho zažívajú ľudia i v terajšej dobe. Netreba presadzovať vieru v opak, ale treba byť nezaujatý a naozaj sa snažiť hľadať a študovať usilovne. Nespoliehať sa na vedu, pretože tá je kontrolovaná a verejne má ukazovať skutočnosť po určitú hranicu alebo ju prekrucovať. Pretože snaha je neukázať ľuďom pravdu, aby mohli byť ovládateľní.
 

Pavol píše, že videl zjavenie

(trochu nejasne, možno videl iba svetlo a spolucestujúci možno nič nevideli), Pavol píše že stratil zrak - nijaké nezávislé svedectvo nemáme.

Ale schizofrenikovi sa mohlo zdať hocičo, aj tri dni. Schizofrénia možno je záhada, ale reaguje na liečbu. Boh by asi na liečbu nereagoval.
 

 

Nie som odborník na psychiatriu, ale z toho čo viem, tvrdia, že schizofrenik je celkovo zjavný čudák, ktorý sa málokedy rozhoduje na základe zdravého úsudku a preto mi je divné ako mohol jeden duševne chorý človek tak briliante ukončiť súdny proces, kde nešlo o objektívne vyšetrenie jeho prípadu, ale obvinenie, ako to urobil Pavol tu http://www.biblia.sk/index.php...
Alebo ako si dokázal získať aténčanov na svoju stranu, tým že ich v úvode pochválil za to, začo by som ich ja poriadne zkritizovala http://www.biblia.sk/index.php...
Ty skrátka budeš vymýšľať kadejaké pochybné hypotézy, lebo nemôžeš zniesť, že nielen Pavol, ale milióny iných ľudí sa stretli so vzkrieseným Ježišom.
Kiež by som bola aspoň z polovice tak rozumná ako bol Pavol.
 

 

2. Pavol tvrdí, že sa obrátil nie preto, že by ho boli presviedčali kresťania,alepreto, že sa mu zjavil Ježiš: List Galatským 1. kapitola: Bratia, pripomínam vám, že evanjelium, ktoré som vám hlásal, nepochádza od človeka. 12 Ja som ho totiž neprevzal, ani som sa mu nenaučil od človeka, ale prostredníctvom zjavenia Ježiša Krista. 13 Veď ste počuli, ako som si kedysi počínal v židovstve; že som nadmieru prenasledoval a ničil Božiu cirkev. 14 V židovstve som prevýšil mnohých vrstovníkov zo svojho rodu, lebo som viac horlil za podanie svojich otcov. 15 Keď sa však tomu, ktorý si ma vybral od lona matky a svojou milosťou povolal, zapáčilo 16 zjaviť vo mne svojho Syna, aby som o ňom hlásal evanjelium medzi pohanmi, už som sa neradil s telom a krvou. 17 Ani som nešiel do Jeruzalema k apoštolom, čo boli nimi skôr ako ja, ale som odišiel do Arábie a opäť som sa vrátil do Damasku. 18 Potom po troch rokoch som odišiel do Jeruzalema, aby som poznal Kéfasa, a zostal som u neho pätnásť dní. 19 Iného z apoštolov som nevidel, iba Jakuba, Pánovho brata. 20 Boh mi je svedkom, že neklamem, čo vám píšem
 

 

3. Ty snáď žartuješ, že Pavol píše o zmŕtvychvstaní málo a že nevieme, čomu veril?
Najstaršia písomná zmienka o Ježišovom vzkriesení je v Pavlovom liste do Korintu, kde Pavol píše: „Pripomínam vám, bratia, evanjelium, ktoré som vám zvestoval, ktoré ste aj prijali, aj zotrvávate v ňom...Lebo predovšetkým som vám odovzdal, čo som aj sám prijal, že Kristus zomrel za naše hriechy podľa Písem, že bol pochovaný a tretieho dňa vzkriesený podľa Písem a že sa zjavil Kéfasovi a potom dvanástim. Potom sa zjavil naraz viac ako 500 bratom, z ktorých väčšina až doteraz žije, niektorí však pomreli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom a zo všetkých poslednému – ako nedochôdčaťu - ukázal sa aj mne.“ (1.Kor. 15/ 1-8)
Hoci Pavol tento list napísal asi dvadsať rokov po ukrižovaní, neznamená to, že správa o Ježišovm vzkriesení sa začala šíriť až vtedy. Všimnite si totiž, že Pavol im pripomína to evanjelium, ktoré už počuli a prijali. Takže tieto slová o vzkriesení im Pavol zvestoval niekoľko rokov pred tým ako napísal tento list.
Podľa štýlu jazyka sa historici domnievajú, že táto pasáž nie sú len Pavlove slová, ale je to krédo prvej cirkvy. Toto vyznanie viery Pavol prijal priamo od Ježišových učeníkov v rozmedzí 2 – 5 rokov po Ježišovom vzkriesení.
 

 

ďalej pokračuje:
Keď sa teda hlása, že Kristus bol vzkriesený z mŕtvych, ako potom niektorí z vás hovoria, že niet zmŕtvychvstania? 13 Veď ak niet zmŕtvychvstania, ani Kristus nebol vzkriesený. 14 Ak však Kristus nebol vzkriesený, potom je márne naše kázanie a márna je aj vaša viera. 15 Tak by sa zistilo, že sme falošní Boží svedkovia, lebo sme svedčili proti Bohu, že vzkriesil Krista, ktorého nevzkriesil, ak mŕtvi naozaj nevstávajú z mŕtvych. 16 Ak však mŕtvi nevstávajú, ani Kristus nebol vzkriesený. 17 Ak však Kristus nebol vzkriesený, márna je vaša viera — ešte vždy ste vo svojich hriechoch. 18 A tak by zahynuli aj tí, čo zosnuli v Kristovi. 19 Ak iba v tomto živote máme nádej v Kristovi, sme najbiednejší zo všetkých ľudí. 20 Kristus však bol vzkriesený z mŕtvych ako prvotina tých, čo zomreli.
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 7 882
 2. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 2 015
 3. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 1 891
 4. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 1 878
 5. Michal Májek: Maturita po novom 1 691
 6. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 1 494
 7. Věra Tepličková: O kráľovstve na dve polovice 1 248
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 1 217
 9. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 1 131
 10. Sebastián Lukáš Šedo: Kotlebova strana sa rozpadá. Máme mať ale dôvod na radosť? 810

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?