Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo viedlo ku vzniku kresťanstva je pre vedcov záhadou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Čo je pre teba záhadou je pre nezaujatých úplne jasná vec....Rímska okupácia Judei a kolaborácia štátnych a náboženských predstaviteľov s Rímskou mocou čo prinášalo utrpenie pre prostý ľud,ktorý nutne potreboval nejakého ochrancu,najlepšie prorokovaného víťazného mesiáša(v Európe Robin Hood,Wiliam Tell,Duri Jánošík,atd.atd.)....Niekoľko takých sa našlo avšak boli porazený a zabudnutý....JK pochopil že nemôže viesť otvorený boj s Rímskou mocou a tak prijal taktiku podobnú ako neskôr použil Mahátma Gándhí ....cesta pasívneho odporu....samozrejme že poznal cenu i mučeníckej smrti a vedel ako taký martýr dokáže rozhýbať veci...
Je však naozaj zvláštne ,že Rimania sa dali vtiahnuť do tejto hry,nakoľko sa nechovali ako kultúrny barbari na obsadených územiach ako nám to neskôr predviedli práve kresťania,ale ponechávali okupovanému obyvateľstu ich kultúru,zvyky a náboženstvo....
Malá a vcelku nepodstatná Kresťanská sekta musela neskôr robiť asi veľkú paseku(zrejme intrigy)v Rímskej ríši ked už stáli za povšimnutie samotného caesara,ktorému nerobili vrásky na čele ani omnoho väčšie náboženské mimorímske kulty....
Majka je záhada rozlúštená a teraz budeš pokojnejšie spávať?:)
 

 

Ake jednoduché. Mali sa tí vedci spýtať teba, a nestrácať cas štúdiom.

Akurát, že Ježiš proti Rimanom nebojoval ani pasivne (dajte cisárovi, čo je cisárovo a Bohu , čo je božie)- niekoľkokrát sa vyjadril, že mu nejde o pozemské kráľovstvo, ale Božie, ktoré nie je na tomto svete
 

 

Stačilo by keby takí ako ti najskôr popremýšlali než niečo napíšu:)
V kontexte danej vety,ktorú si uviedol chceli JK vtiahnuť do aktívneho odporu voči Rimanom...jeho odpoved len naplnila známky pasívneho odporu....
Vyjadrenie k podpore neplatenia daní Rímskemu cisárovi by nieslo známky aktívneho odporu ,čo by znamenalo okamžitý trest zo strany Rimanov a to zrejme v podobe galejníctva...ukrižovanie používali Rimania len ako krajné riešenie,mŕtvy nemajú cenu,otroci áno.
Nuž a čo by tým dosiahol JK keby sa stal galejníkom ?Vzniklo by vôbec nejaké kresťanstvo potom?O čo by sa opieralo?
Pasívny odpor nekladie priamy a aktívny odpor voči moci ale snaží sa nenásilne ju podkopávať.
 

 

To sú tvoje fantázie.
Zle si ma pochopil.
Ježiš totiž odmietal mať čokoľvek spoločné s akýmkoľvek odpodrom voči čomukoľvek svetskému
"Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta"
Jemu išlo o duchovné veci, nie pozemské, o inú spravodlivosť ako je pozemská. Preto sa nedal vtiahnuť do dišputov o politike otázkou o daniach.
 

 

Vieš čo znamená pojem indoktrinácia?:)
Indoktrinácia je snaha o prijatie určitej doktríny, úsilie, aby boli bez kritického uvažovania prijaté názory, hodnoty, postoje....
Viem...jednou z úloh indoktrinácie je i zahladenie stôp po sebe aby indoktrinovaný nezistil že sa stal obeťou manipulácie a je ochotný za "svoje" myšlienky i zomrieť....takým sa v islame hovorí mučeníci:)Avšak odmena v nebi pre islamského indoktrinovaného je trošku sladšia...72 panien:)
Iste sú moje fantázie ohľadom ľudskosti a motivácií JK uletenejšie ako tvoje zbožtené:)
Iste, povedať Pilátovi do očí že jeho kráľovstvo je Judea,to by bol iný kaliber:)
Iste mu šlo o duchovné veci v chráme kde porozhadzoval stolíky,alebo ked liečil či menil vodu na víno alebo rozmožil jedlo...toť všetko duchovné že?:)
Skús prestať veci zbožťovať ako 15 ročný ženy a začni uvažovať nad faktami....:)
Budhizmus hovorí...."Ak stretneš Boha zabi Boha ak stretneš Budhu zabi Budhu"iba tak prídeš k skutočnému poznaniu....
Ak sa vrátim k JK tak ak ti niekto tvrdí že toto je učenie JK never tomu...sám príď na to čo bolo jeho učením ale musíš sa vžiť do koncepcie doby v ktorej žil....
 

 

No a my sme toho Boha zabili a kto to aj priznal, tak došiel k skutočnému poznaniu.:)
 

 

presne ako pises
skoda z ti v dosledku mojej nizkej karmy, nemozem zvysit karmu

a co sa tyka davida ako komunistu je zaujmave ze ako povedal zacni uvazovat faktami a ko fakt dal citat z budhizmu
 

 

:-) , aj ja som sa pousmiala
aj nad tými porozhadzovanými stolmi - že stoly sú materiálna vec, neznamená, že ich rozhádzaním riešil materiálne veci, naopak ... alebo že nasýtil ľudí, ktorí počúvali jeho kázanie ... no nič :-)

dakujem za podporu (a vieš ako sa hovorí, s vysokou karmou na sme sa do neba nedostaneš:-)))
 

Doba bola iná

až na to, že v tej dobe bola predstava Mesiáša taká, že to bude politický vodca, ktorý oslobodí Izrael spod rímskej nadvlády.
V dokumente na National Geographic správne poznamenali, že Židia mali rôzne predstavy o tom ako má vyzerať Mesiáš ale ANI JEDNA nezahŕňala predstavu trpiaceho a potupne zomierajúceho. Keď bol Ježiš mŕtvy, pre učeníkov to bolo dôkazom, že sa mýlil, že to nebol Mesiáš.
Čo ich teda mohlo viesť k presvedčeniu, že vstal z mŕtvych a nie jedného, ale tvrdili to všetci a položili za to aj život.
 

 

No, ako vidim, musite mat velmi "presne" znalosti o Starom Zakone a vobec o vsetkom, co sa v tej dobe dialo v Judey...
Toto Vam teda zrejme doteraz zname nebolo (Kniha proroka Izaiasa, kapitola 53):
"Opovrhnutý a posledný z ľudí, muž bolestí, ktorý poznal utrpenie, pred akým si zakrývajú tvár, opovrhnutý, a preto sme si ho nevážili. Vskutku on niesol naše choroby a našimi bôľmi sa on obťažil, no my sme ho pokladali za zbitého, strestaného Bohom a pokoreného.
Vskutku on niesol naše choroby a našimi bôľmi sa on obťažil, no my sme ho pokladali za zbitého, strestaného Bohom a pokoreného.
On však bol prebodnutý pre naše hriechy, strýznený pre naše neprávosti, na ňom je trest pre naše blaho a jeho ranami sme uzdravení.
Všetci sme blúdili ako ovce, išli sme každý vlastnou cestou; a Pán na neho uvalil neprávosť nás všetkých.
Obetoval sa, pretože sám chcel, a neotvoril ústa; ako baránka viedli ho na zabitie a ako ovcu, čo onemie pred svojím strihačom, (a neotvoril ústa). ..."

Tu je odkaz na cely text kapitoly:
http://www.svatepismo.sk/listo...

Ak toto nie je vizia a predpoved trpiaceho Mesiasa a upovedomenie o tom, ze zmena, ktoru prinesie, nebude politicko-svetskeho charakteru, tak potom uz neviem. Pripominam, ze to bolo napisane vyse 700 rokov pred narodenim Krista a kazdy zbozny Zid mal tento text poznat. Ti zo Zidov, ktori skutocne nasledovali svoje nabozenstvo, museli v Krista uverit a prijat Ho.
Ini, pre ktorych to nebolo pohodlne (v case Jezisovej smrti pravdepodobne vacsina), Ho neprijali alebo dokonca nenavideli,a orientovali sa na svetsku nezavislost svojho naroda a na podporu takych vodcov, ktori si dali za ciel vyhnat Rimanov. Tento omyl sa im stal osudnym, doslo k ich porazke, zburaniu jeruzalemskeho chramu (podla Jezisovej predpovede "nezostal kamen na kameni"), k ich vyhnaniu z Judey/Palestiny a v priebehu staroci az k ich novodobej situacii (dalej nebudem pokracovat, aby som nebol oznaceny za antisemitu).
Katolicka Cirkev je pravou dedickou starozakonnych prislubeni a prislusnici byvalych pohanskych narodov sa ukazali byt casto vernejsimi nasledovnikmi a priatelmi Krista, nez byvaly "vyvoleny narod" ako celok. Samozrejme, su tu aj pozitivne priklady, ako je Panna Maria, sv. Peter, sv. Pavol, ako aj novodobi zidovski konvertiti, ktori svoje obratenie mysleli uprimne.
 

 

Nikde som nenapísala, že v starom zákone nie je predpoveď o trpiacom Mesiášovi. Samozrejme, že tento prorocký text V Izaiášovi je jasným odkazom na Ježiša, ale v Biblii sú aj zmienky o Mesiášovi ako politickom vodcovi (tie sa naplnia v tisícročnom kráľovstve)a presne tie si Židia v tej dobe neustále pripomínali a presne takého Mesiáša v tej dobe čakali. Keď čítate evnajeliá tak vidíte, že aj samotní učeníci očakávali, že Ježiš bude kráľ a oslobodí ich spod rímskej nadvlády, dokonca aj po jeho zmŕtvychstaní sa ho Peter pýtal, kedy obnoví Izraelské kráľovstvo. A Ježišovym slovám o svojej smrti nerozumeli. No a čo, veď aj v dnešnej dobe máme príklady, že kresťanské cirkvy, ktoré dennodenne čítajú Bibliu, jej nerozumejú, respektíve robia aj proti tomu čo je tam napísané. Napríklad v Biblii sa píše, že je iba jeden prostredník medzi Bohmi a ľuďmi a tým je Ježiš, ale ľudia si navytvárali svätých ku ktorým sa modlia atď. Takže čo je na tom divné, že zbožní Židia tej doby si pripomínali iba tie Mesiáške proroctvá, ktoré boli o politickom oslobodení Izraela?
 

aky to paradox Majka

" že Židia mali rôzne predstavy o tom ako má vyzerať Mesiáš ale ANI JEDNA nezahŕňala predstavu trpiaceho a potupne zomierajúceho"
"Nikde som nenapísala, že v starom zákone nie je predpoveď o trpiacom Mesiášovi"

Trosku si serkas do ust, ci nemas ten pocit?
"Napríklad v Biblii sa píše, že je iba jeden prostredník medzi Bohmi a ľuďmi " Problem je napriklad aj v tom, ze v starom zakone sa nepise o jezisovi, a nepise sa ani o ziadnom prostrednikovi medzi zemou a bohom. Tym padom je SZ a NZ v jasnom rozpore a tak sa vobec necudujem, ze NIEKTO si vyberie zasa ine verse ako ty a tvoja sekta a bude si vykladat zidovske ludove rozpravky po svojom.

A este k tvojmu opakovanemu KLAMSTVU uvedenemu nizsie: "Až na to, že máme historicky doložené že táto " mytológia" o Ježišovom vzkriesení vznikla OKAMŽITE po Ježišovom vzkriesení" Ako sme ti uz stokrat povedali, NEEXISTUJE NEEXISTUJE NEEXISTUJE NEEXISTUJE a este raz NEEXISTUJE!!!! ani jedna zmienak o JK z jeho doby! Napriek tvojim blogom, kde si bola sfuknuta ako klamarka a zavadzacka, znova klames o Flaviovi, Suetoniovi, Tacitovi a talmude/Serapionovi, ktori ani jeden nevznikli/mezili v dobe Jezisa!!!!! Zasa a znova luhas ohladom novej zmluvy, ktora takisto nebola napisana jezisom ani jeho sucastnikmi, ktori vstko boli zidia a vedeli, ze kristovo ucenie je utcene vylucne pre zidov, nie pre celu populaciu, a az sektar Pavol ZMENIl doktrinu apostolov / JK na univerzalnu, aby sa jeho sekta mohla sirit aj dalej. Sam Pavol konvertoval az dodatocne, ked poupravil doktrinu na inu verziu.
"Tak na porovnanie s našimi (o šesťsto rokov mladšími!!) dejinami. Jediný záznam o Samovej ríši máme cca 4 riadky textu vo Fredegarovej kronike" Asi si nepochopila, ze na Samovi a) nie je postaene nabozenstvo hodno desiatok milionoiv mrtvych,
b) o Samovej risi je zname LEN TO, co je zname z fredegarovej kroniky a nic viac, takze nemas o nej desiatky knih zalozenych na neskorsich prepisoch a vymysloch,
c) o Samovej risi neexistuju protirecive svedectva, ale len fredegarove zmienky, a teda nemas napriklad ziadne apokryficke spravy, ktore nie su dnes brane do uvahy,
d) o Samovej risi su styri riadky (je ich viac, ale OK) pisane zjavne ako o Samovi z kraja senonskeho a nie v prvej verzii ako o samovi z antarktidy, v druhej verzii ako samovi z kraja senonskeho, v tretej ako o Jozkovi z Popudinskych Mocidlian a stvrtej ako o Samovi Chalupkovi, co sa napriklad neda povedat o styroch evanjeliach, kde su styri verzie kristovych poslednych slov a dve ci tri verzie kristovej smrti. Dokonca je zname to, ze Samo bol Samo, nie Samo zvany australcanmi Kristus.
A po e) Fredegar bol Samov SUCASTNIK!!! co tebe notoricky unika.
Ad finitum f) Samo nechodil po vode (rozpor s fyzikou), nekrmil hladnych jednym kosom ryb (rozpor s logikou), nenarodil sa z panny (rozpor s biologiou), nekriesil mrtvych (rozpor so vsetkym moznym).

Este na margo dolneho prispevku: Pavol nielenze pisal listy generaciu po JK smrti, ale pocas jeho zivota v neho NEVERIL!!! (rozumej: ak o nom vobec pocul,. mal ho za heretika a losera).
 
Hodnoť

Vysvetlenie je jednoduche

AUtorka clanku to ma - ako obycajne - totalne pomylene.

Historicke vysvetlenie je velmi jednoduche. Pred porazkou zidovskeho statu Rimskym cisasrstvom existovla v zidovskom state unicita svetskej a cirkevnej moci, uplatnovana na ovladanie obyvatelstva. Kral zidovskeho statu bol zaroven aj hlavou zidovskej cirkvi.

Po porazke zidovskeho statu Rimom tato unicita nebola viac mozna. Preto bolo treba vymysliet inu mytologiu, v ktorej by svetska a cirkevna moc bola rozdelena. Ludi, ktori v tom case vymyslali tuto mytologiu - v dnesnych dobach skryvani za osobu, ktoru krestania nazyvaju Pavol - integrovali to novej ideologie a mytologie grecko-rimske anticke prvky a zmiesali ich s povodnymi zidovskymi. Z toho vzniklo proto-krestanstvo.

Krestanstvo sa stalo mytologiou rovnopravnou s helenizmom v roku 313 po konverzii cisara Konstantina a stalo sa statnou mytologiou, ked v roku 380 cisar Theodosius zakazal ine nabozenstva.

Cim bola krestanska mytologia zaujimavejsia pre ludi oproti helenizmu? Vyvoj spolocnosti na konci 3. a zaciatkom 4. storocia nadobudol stav, ked otrokarstvo bolo brzdou. Ideologickou oporou otrokarstva bol prave helenizmus. Krestanstvo v tomto smere hlasalo rovnopravnost - teda aspon v normach tej doby. Zaroven krestanska mytologia poskytovala moznost hierarchickej organizacie spolocnosti, o co sa rimske cisarstvo (najprv) a potom vsetky ostatne vznikajuce statne utvary v stredoveke utvary mohli opriet.

Hladat za tym bozske vnuknutie je "faith based" nezmysel.
 

tristo rokov hore- dolu, však?

Až na to, že máme historicky doložené že táto " mytológia" o Ježišovom vzkriesení vznikla OKAMŽITE po Ježišovom vzkriesení v čase keď ešte žili očití svedkovia Ježišovho pôsobenia a v Jeruzaleme, teda v mieste kde sa dali overiť fakty.
 

Legendy, legendy, iba legendy, ...

Okrem legiend krestanskej mytologie nikto nejakeho Jezisa nespomina.
 

Nikto?

už som o tom napísala dva články a ešte nejaké napíšem.
Takže stručne. Spomína ho Tacitus, Suetonius, Josephus Flavius (text o Ježišovi však väčšina učencov považuje za čiastočnú interpoláciu kresťanov) Talmud, Mara Bar- Serapion a iní - to sú správy nekresťanov.
Ďalej máme 27 kníh Novej Zmluvy a väčšina z nich boli napísané ešte počas života očitých svedkov Ježišovho pôsobenia.
Je toho málo? Keby bol Ježiš žil v 19. storočí asi by sme mohli právom povedať, že sa nám o ňom zachovalo málo. Ale on žil pred dvetisíc rokmi.
Tak na porovnanie s našimi (o šesťsto rokov mladšími!!) dejinami. Jediný záznam o Samovej ríši máme cca 4 riadky textu vo Fredegarovej kronike. A to bol politický vodca, ktorý víťazne bojoval proti Franskej ríši, takže pre historikov omnoho zaujímavejšia osobnosť ako náboženský učiteľ, ktorý nevyvolával politické nepokoje.
Skús nejakému historikovi povedať, že príbeh o Samovej ríši je len legendou!
 

To je des,

Ziadny nespomona Krista, len krastanov.
Talmud vznikol davno po smrti Jezisa.
 

historické záznamy Ježišovho vzkriesenia

Prvý záznamom sú Pavlove listy. Keďže bol popravený okolo roku 64, musel ich napísať skôr. Predpokladajú že ich napísal niekedy v 50 tych rokoch.
A v 1. liste Korintským píše toto: „Lebo predovšetkým som vám odovzdal, čo som aj sám prijal, že Kristus zomrel za naše hriechy podľa písem, že bol pochovaný a tretieho dňa vzkriesený podľa písem a že sa zjavil Kéfasovi a potom dvanástim. Potom sa zjavil naraz viac ako 500 bratom, z ktorých väčšina až doteraz žije, niektorí však pomreli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom a zo všetkých poslednému – ako nedochôdčaťu - ukázal sa aj mne.“
Podľa štýlu jazyka sa historici domnievajú, že je to krédo a toto vyznanie viery Pavol prijal priamo od Ježišových učeníkov v rozmedzí 2 – 5 rokov po Ježišovom vzkriesení.
Uvádzajú niektoré dôvody prečo je to krédo, ktoré už dlho v prvej cirkvi kolovalo a nie len Pavlove slová
1.Pavol toto vyznanie uvádza slovami „odovzdal“ a „prijal“, čo sú pojmy, ktoré rabíni používali v súvislosti s posvätnou tradíciou
2.V texte sa Peter nazýva Kéfas, čo je aramejská forma tohto mena a aramejčina môže naznačovať veľmi starý pôvod.
V tom istom liste Pavol zdôrazňuje že káže to isté evanjelium a posolstvo o vzkriesení ako iní apoštoli.

Ďalším ranným zdrojom sú kázne v knihe Skutkov. Táto kniha zaznamenáva ranné dejiny cirkvi a ústrednou témou kázní apoštolov je Ježišovo vzkriesenie. Arcehológovia potvrdili že Lukáš bol v knihe Skutkov veľmi presný pri opise reálií okolo polovice 1. storočia, preto je pravdepodobné že kniha bola naozaj napísané vtedy a zaznamenáva presne dejiny prvej cirkvy. Apoštoli opakovane hovorili, že "Ježiš vstal z mŕtvych a my všetci sme toho svedkami".

Ďalej o kresťanoch píše židovský historik Josephus Flavius, ktorý napríklad uvádza že Herodes dal popraviť Ježišovho brata Jakuba, čo je v súlade s knihou Skutkou - takže tu máme dôkaz, že za vieru v zmŕtvychvstalého Ježiša boli popravovaní.

A ešte tu máme archeologický dôkaz o ktorom písali v rubrike TECH SME na Vianoce. Písali tam, že archeológovia robili v Jeruzaleme výskum hrobiek, ktoré pochádzajú z obdobia pred pádom Jeruzalema v roku 70 n.l., teda v čase keď ešte žili očití svedkovia Ježišovho pôsobenia. (Len pre vysvetlenie: Pred rokom 70, môže byť aj v roku 60, 50 či 40) Je tam motív Jonáša a veľryby a Ježiš povedal svojej generácii že im nebude dané iné zjavenie iba znamenie Jonášovo, lebo ako bol Jonáš v bruchu ryby tri dni, aj Ježiš bude v lone Zeme tri dni. Navyše tam bol nápis že Jahve vstal z mŕtvych.
Znamená to toto:1. Prví kresťania v Jeruzaleme verili v Ježišove zmŕtvychvstanie 2. Kresťanstvo bolo rozšírené v Jeruzaleme, teda v mieste kde sa dalo kopec vecí overiť 3. Prví kresťania verili že Ježiš je Boh (titul Jahve). Nebolo to niečo čo schválili cirkevné koncily omnoho neskôr.
Z toho dôvodu sa 90% historikov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú zhodujú v názore, že "mýtus" o Ježišovom vzkriesení vznikol okamžite po ukrižovaní a geograficky na tom istom mieste.

Otázkou je ako je to možné? Ide o jediný prípad v histórii kedy mytológia vznikla tak rýchlo, geograficky na tom mieste a udržala sa napriek krutému prenasledovaniu zo strany vrchností.
 

To je ten Pavol ....

No vsak to je ten Pavol o ktorom som hovoril. To je ten, ktory bol na cele skupiny ludi vytvarajucich tu novu mytologiu. Takze tie jeho listy apod ziadnu historicku hodnotu nemaju.

V casti biblie zvanej skutky apostolov su iba dalsie legendy. To nie je ziadny historicky dokument a uz vobec nepopisuje nejake dejiny cirkvi.

Co sa tyka spisu historika Josephus Flavius, tento popisuje, ze viacero ludi bolo popravenych. To, ze mohol nejaky clovek nazyvany Jezis zit, nikto nenamieta. To, ze ho Rimania popravili - a pred nim niekolko inych - takisto nie. Takych vtedy boli stovky. To, ze by bol byval nejakym bozim synom je nezmysel. Ak by dnes prisiel niekto s tvrdenim, ze je syn nejakeho boha, skoncil by v psychiatrickej liecebni.

Celkovy pohlad na spis Josepha Flaviusa je tu (vid Wikipedia):
Scholars have differing opinions on the total or partial authenticity of the reference in Book 18, Chapter 3, 3 of the Antiquities to the execution of Jesus by Pontius Pilate, a passage usually called the Testimonium Flavianum.[12][1] The general scholarly view is that while the Testimonium Flavianum is most likely not authentic in its entirety, it is broadly agreed upon that it originally consisted of an authentic nucleus with a reference to the execution of Jesus by Pilate which was then subject to Christian interpolation.[12][13][14][15][16][17] Although the exact nature and extent of the Christian redaction remains unclear[18] there is broad consensus as to what the original text of the Testimonium by Josephus would have looked like.[16]

Co sa tyka archeologickych vykopavok, to iba dokazuje, ze nejaka skupina ludi verila nejakej legende. Vsak aj dnes rozni ludi veria vseliakym nezmyslom.
 

odkiaľ máte tie informácie

že Pavlove listy nie sú objektívnym historickým záznamom? Nepoznám nijakého historika, vrátane fundametalistických ateistov typu Dawkins, ktorí by popierali, že autorom Pavlových listov je Pavol a že boli napísané cca 20 rokov po ukrižovaní. Keďže ich Pavol písal cirkevným zborom aby im pripomenul posolstvo evanjelia, ktoré už pred tým počuli, je jasné že sú spoľahlivým záznamom toho, čo prví kresťania hlásali.
Pokiaľ ide o knihu Skutkov, naozaj v 19 storočí tvrdili (bez dôkazov) že bola napísaná až v 2. storočí avšak archeologické nálezy v 20. storočí potvrdili, že Lukáš bol veľmi presný v tituloch rímskych úradníkov a v iných reáliách, navyše je v súlade so záznamamy iných historikov (Suetonia, Josepha Flavia) takže dnes sa už pod váhou dôkazov veľ a učencov prikláňa k názoru, že bola napísaná v polovici 1.storočia, aj keď mnohí stále propagujú názory Tubingenskej školy, že bola napísaná až v 2. storočí.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 5 067
 2. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 183
 3. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 579
 4. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch 1 507
 5. Pavel Macko: Generálnym prokurátorom bude M. Žilinka, ktorý dôveroval Čižnárovi 1 308
 6. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 1 125
 7. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 1 075
 8. Jakub Pohle: Ako sa policajt a SISkár stretol s vybavovačom z pozadia SNS 1 048
 9. Aleš Tvrdý: Rande pred 15 rokmi alebo dnes 515
 10. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 509

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Seman: Tiger spod Tatier cerí zuby
 2. Ján Škerko: Som abstinent. A čo teraz?
 3. Ivan Čarnogurský: AKTUÁLNE ZATÝKANIE – dôsledok NEMORÁLNYCH IDEOLOGICKÝCH SPOJENECTIEV
 4. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?
 5. Peter Zajac: Nerob si starosti, štát sa o teba na dôchodku (ne)postará…
 6. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 7. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 8. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 9. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda
 10. Erik Koncz: Hunt a kráľ Štefan alebo ako súvisí vznik Uhorského kráľovstva s Hontom ?


Už ste čítali?