Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nález papyrusu, ktorý prepísal učebnice histórie. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

po tom čo náboženskí fanatici spálili nespočet kníh, špekulovanie nad nejakými útržkami starých textov, nemôže dnes už veľa zmeniť na našom poznaní. Keby náboženskí pomätenci šialenci napríklad nespálili len to čo zostalo po prvších pohromách v Alexandrijskej knižnici, možno by dnešné veľké náboženstva vyznávali iné zbožštené osoby.
 

 

Bohužial, iné nám neostáva, keďže fakty sú také. Každý archeologický nález nám niečo napovie. Musíš presnejšie popísať kto, čo a kedy spálil. Argument aj jeho implikácia " Keby...nespálili...možno by... vyznávali iné zbožštené osoby." je, jemne povedané chabý.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

nie je to podstatné či bol ženatý

Veď Ježiš nebol zakladateľ hnutia Hare Krišna, kde je sex hriechom. Ježiš bol Žid a pre židov sexuálny život v manželstve nebolo nič, čo by človeka znesväcovalo. Mojžiš bol ženatý, Abrahám bol ženatý, rabíni sa ženia...
Ale Keďže biblia spomína Ježišových súrodencov a nikde ženu, pravdepodobne ženatý nebol. Jednoducho jeho poslanie bolo zomrieť za hriechy sveta a preto by bolo nezodpovedné oženiť sa a zanechať tu vdovu a siroty. A keďže nebol ženatý určite sexuálne nežil, lebo sám svojim nepriateľom položil otázku: Kto z vás ma obviní z hriechu?
 

Si smiešna, ako zvyčajne:

Ak je niekto všemocný, tak aký problém je pre neho zabezpečiť vdovu a siroty?
 
Hodnoť

Tu archeologia vôbec nie je potrebná

Ked pred styridsiatimi rokmi vyslalo ľudstvo posádku ľudí na Mesiac, vyzadoval takýto projekt nebyvalu mieru plánovania. Svoj um, tvorivost a poznatky tu museli spojiť desiatky tisíc veľmi inteligentnych ľudí vzdelaných v oblasti matematiky, chémie, fyziky, biológie, astronómie aj psychológie. Obrovské úsilie bolo vložené do plánovania, výpočtov aj simulovania všetkých možných situácii, ktore mohli vyvstat.
Nikto normálny dnes nepochybuje, že to bola jedna z najväčších udalosti v dejinách ľudstva, a že bola ÚSPEŠNÁ.

Trilionkrat väčšia udalosť v dejinách vesmíru by bolo to, keby sa večny, nekonecny, vsemohuci a vsevediaci boh s inteligencnym kvocientom 1 000 000 rozhodol inkarnovat na jednej z trilionov planét niekde vo vesmíre, aby vraj priniesol spasu tam pobyvajucim tvorom.

Beruc do úvahy len to, čo nám predsuvaju na uverenie "sväte knihy", museli by sme bezvyhradne veriť tomu, že tá veľká misia na spasu dopadla zalostne uboho:

- Nenapadlo tu nekonecnu bytosť nic lepšie, len prevziať na seba identitu nejakého kmenoveho bozika, jedného z tisícov, ktore uz predtým cele tisícročia vystrajali všetky svoje cuda od Uru Chaldejskeho, cez Haran a Gosen az po Levantu.
- Prišiel, a ani nevedel presne povedat načo. Najskôr tvrdil, že prišiel pozbierat stratené ovce z vyvoleneho kosiara, potom zmenil názor, a povedal, že nás chce spasit všetkých.
- Vo svojej nekonecnej mudrosti a tvorivosti, nedokazal prísť s niečím novým, a cely príbeh jeho pobytu medzi ľudmi nie ničím iným, ako ukradnutou kompilaciou rôznych príbehov, ktore si uz predtým rozprávali primitivni pastieri koz a oviec.
- Prišiel vraj hlasat bozsku morálku, a dokázal len opakovať to, čo uz dávno pred ním hovorili grecki filozofi, Konfucius alebo Buddha.
- Ani vo vseveducnosti, ktoru mu jeho vyznavaci pripisujú, nedokázal predvídať, ako uboho jeho misia dopadne, že namiesto spasy ( o ktorej ja ani doteraz neviem, čo to vlastne malo byt) prinesie na Zem tmarstvo, zlobu, nenávisť, vojny a upadok. (Aky je to len priepastny rozdiel medzi ním, a tými, čo naplanovali cestu na Mesiac!!)
- Chcel hlasat lásku a dobro, a pritom bezocivo tvrdil, že zámerne hovorí tak, aby mu nikto nerozumel. Az natoľko, že ani nie tridsať rokov po jeho smrti sa uz ľudia zabijali len preto, že každý si jeho slova vykladal ináč. Toto má byt to bozske plánovanie?
- Chcel založiť spolok, ktory vraj "ani brány pokelne nepremozu" ( opäť, ani boh nevie, čo to malo znamenať), a podarilo sa mu založiť len bandu neznasanlivych, chamtivych, ctibaznych nasilnikov a pomylencov, ktori uverili cele ľudstvo do dvoch milenii najvyššej degradacie ľudskej spoločnosti a rasy.

A ešte aj dodnes sa nájdu pomylenci, ktori Vám budu tvrdiť, že nejaká archeologia môže vyvrátiť fakty, ktore som uviedol.
 

Príliš filozofuješ

"" že namiesto spasy ( o ktorej ja ani doteraz neviem, čo to vlastne malo byt) ""

Aspon tu si vravel pravdu ,že nechápeš.. :)
A podľa toho čo si napísal ,zjavne nechápeš viac.Na to sa ani nedá reagovať ,lebo si toho nakydal celu kopu-vlastné dedukcie,úvahy a predpoklady ,zavádzanie,klamstvo,proste nepochopenie.
 

Naozaj?

Filozofia je láska k mudrosti.
Povedz, ako takého môže byt príliš?

A, že " na to sa ani neda reagovať"?
Ved práve preto som to tak napísal, aby taki, ako si ty stratili všetky argumenty.

Vy viete "argumentovat" len vtedy, ked stretnete nefilozofov.

Nedal som ti ja svojim prispevkom tu najlepšiu príležitosť vyargumentovat tu vašu pravdu?

Využi to, ukaž všetkým, aky som ja hlupak, ake sprostosti píšem.
 

 

Len o čom tu argumentovať. Ty si načrtol nejakú svoju interpretáciu. Ja spravím inú. Úspešná cesta na Mesiac. V čom spočíval vlastne jej úspech? Nešlo len o nejaký (v podstate primitívny) pretek so ZSSR v štýle kto ma vačší? Prečo už dávno neexistuje na Mesiaci ludská kolónia, alebo aspoň výskumná stanica?

Teraz podla teba neúšpesná misia Ježišova. Čo si predstavuješ pod "prist s niecim novym"? Podla vlastných slov prišiel hlásať pravdu. Pravda nijak nesúvisí s tým či je originálna alebo nie je. Spasiť prišiel všetkých, ale začal u Židov. Mnohí Židia sa stali kresťanmi, iní ho odmietli. Prišiel teda rad na pohanov. Božské plánovanie ma znamenať, že Boh urobí také zázraky že aj ten najzatvrdilejší neverec padne na kolená? To by čo bola za viera? To nedáva zmysel. Božský plán je pre mňa v tom, že ludia majú možnosť uveriť v dobro, v dobrého Boha. Ako s tým kto naloží, je vec slobodnej vôle. Nevidím nejaké zlyhanie plánu.

Dovolím si jednu anekdotu. Je jeden ateistický diskutér. Je presvedčený, že jeho život a existencia nemá plán a ani zmysel. Založil si rodinu, aj keď je skalopevne presvedčený, že ani jeho deti nemajú žiadny plán ani zmysel. Je to také jeho placebo. Neúnavne chodí diskutovať s veriacimi. A každým dňom( a každým napísaným príspevkom) je bližšie k definitívnemu zániku. Ako by si nazval misiu takéhoto človeka?
 

Vôbec si nepochopil, čo som povedal

Ja som vôbec netvrdil, že Jezisova misia bola neúspešná.
Ja som tvrdil, že každá misia uskutocnena vsemohucou bytostou by zákonite musela byt úspešná, že inkarnacia vsemohuceho stvoritela do ľudského tela by muselo byt takou udalosťou, ktora by ďaleko prevysovala všetko, čo sa kedykoľvek v ľudskej histórii stalo. Taky príbeh by nemohol byt len imitaciou udalosti opisanych v mytologii rôznych národov dávno predtým, ako sa údajný Ježiš narodil.
Kedže o takej úspešnej misií žiadny záznam nemáme, z toho môže logicky vyplynut len to, že taka bytost sa o taku misiu nikdy ani nepokusila. Prečo hovoríš o azeizme, ked ja som otazku existencie alebo neexistencie vsemohucej bytosti v mojom príspevku ani nespomenul.

Vy kresťania celkovo postradate schopnosť logicky mysliet. Dokážete na svoju obranu v diskusiách popisat stovky strán napríklad o nepravdivosti teórie o evolucii, ale nikdy vás nenapadlo, že ak by sa aj dokázalo, že tá teória je nepravdiva, ešte stále by to vôbec neznamenalo, že Abrahám mal Izaka, že faraón sa utopil v mori, že Mojzisovi niekto dal dve kamenné dosky alebo, že Herodes dal vyzabijat nevinne dietky. Rovnako by to nemuselo znamenať, že nejaky Ježiš niekedy vstal z mŕtvych.
A, keby ste aj dokázali, že nejaky boh existuje, ešte stále by to neznamenalo, že tzv. zjavene náboženstva maju s ním čokoľvek spoločne, že sú JEHO zjavenim.

Dokonca si myslím, že judaizmus, kresťanstvo aj islam by sa v takom prípade ukázali ako najväčšie ruhanie a urážka bozieho majestatu. Boha predsa nemožno opisovat ako malicherneho, nevyspytatelneho a mocichtiveho psychopata, ktory kaže ľudom aby sa zabijali, žiarli na ich úspechy a vyhráža sa tým, ktorých stvoril chromych, že ich pošle do pekla len preto, že nevedia rýchlo behať.
 

 

"každá misia uskutocnena vsemohucou bytostou by zákonite musela byt úspešná" Súhlasím. Záznam máme - evanjelium.

S druhým odstavcom súhlasím do určitej miery. Aké dôkazy si predstavuješ? Určité archeologické,historické dôkazy máme. Nie žeby boli potrebné pre veriacich. Ale sú. A ďalej je už priestor pre vieru.

Veriaci určite svojho Boha neopisujú ako "psychopata". Biblia má svoj význam, nedá sa čítať mechanicky.
 

Ano, mate zaznam,

ale je to zaznam o veľkom zlyhani, ktore je najlepším dôkazom toho, že cely príbeh o Jezisovi je len podvod a bluznenie.
Ešte raz opakujem: keby to pochadzalo od "boha", nemohlo to byt take nevydarene, chaoticke, protirecive a vo svojich dosledkoch pre ľudstvo tak škodlivé.
Hovoríš, že Bibliu nemáme citat mechanicky?
A, ako? Symbolicky? Svätá kniha vytvorená z vnuknutia Ducha svätého, ktora je napísaná tak, že dnes z dvoch tisícok rôznych krestanskych náboženských siekt každá pokladá svoj výklad za jediný správny?
To ten Duch Svaty nemal dostatočne IQ, aby to napísal trochu zrozumitelnejsie? To nevedel predvídať, koľko chaosu to vnesie do ľudských mysli?
Pokial ide o symbolické "čítanie" Biblie, počúvaj toto: kanadský vedec Tom Harpur, ktory študoval a neskor prednasal teológiu a anticke jazyky a bol knazom anglikanskej cirkvi, naozaj dospel k presvedceniu, že mýtus o Kristovi, o inkarnovanom bozstve, je vecne opakujuci sa symbol sprevadzajuci ľudstvo od dávnej minulosti, od minulosti, ktora predchádza vznik kresťanstva o cele tisícročia. Harpur vo svoje knihe "Pagan Christ" jasnymi argumentami dokázal, že cely príbeh o Jezisovi je len mýtus; miestami pekný, inspirujuci aj povznasajuci, ale stále len mýtus.

Pre teba však, je pani Tvrdonova, ktora "studovala históriu" v nejakom zapadakove v nejakej krajine na konci sveta väčšou autoritu, ako ľudia, ktori naozaj niečo vedia.
Možno treba začať tým, že pripustime, ze vedecky vyskum a čítanie selektovanych leporel a vedecko-popularnej literatury sú naozaj dve veľmi rozdielne veci.
 

 

Nemyslím, že je to chaotické. Iste,ak chceš rozlúsknuť tajomstvo Božskej Trojice,tak to sa človeku nepodarí.Na to by si potreboval božské poznanie. Prišiel na to už sv.Augustín. Zásadné otázky sú podľa mňa jasné a rozdiely medzi kresťanskými cirkvami vpodstate minimálne.

Proti pánu Harpurovi ani tebe nemám nič. Určite je to vzdelaný človek. Ale na druhej strane je veľa vzdelaných ludí, ktorí tvrdia niečo iné. Je to teda argument from authority. Je to zaujímavá hypotéza, nepochybne.Ale k dôkazu má ďaleko. Už tá logika typu, keďže v boha verili aj Egypťania, tak to dokazuje...je scestná, pretože to môže byť argument pre aj proti. Napr ľudia oddávna verili, že Boh existuje. Vznikali mýty, až napokon prišlo to pravé.

Ale môžeš uviesť nejaký konkrétny mýtus z doby pred Kristom a môžeme porovnať. Myslím, že kolko nájdeme podobností, tolko nájdeme aj rozdielov.

Nemám nič proti takémuto skúmaniu náboženstva, ak sa robí poctivo.Aj katolícka cirkev používa historicko-kritické metódy. Ak si pamatáš, nie tak dávno odišli z cirkvi nejaký kňazi, pretože odmietali ´používať rozum´.
 

podobnosť nie je argument

pokiaľ chceme poukazovať na podobnosti príbehov, každý serózny historik zváži tieto fakty: udiala sa nejaká udalosť v reálnom historickom čase na reálnom mieste a bola zapísaná v čase keď ešte žili očití svedkovia vrátane nepriateľov, ktorí by celý príbeh napadli v prípade, že by nebol pravdivý?
Ak áno, poukazovať na nejakú podobnosť s iným príbehom nie je objektívna.
Okrem toho, ak niekto vytrvalo hľadá, podobnosti nájde a dokáže to tak odprezentovať, že to vyzerá aj dôveryhodne, hoci je to úplne pritiahnuté za vlasy.
 

ako ti uz bolo ikskrat povedane

o Jezisovi nie su ziadne realne zmienky z daneho obdobia 33 rokov od cca prelomu letopoctov az do jeho smrti roku 33. Napriek tomu tu s tymto tvrdenim mavas sem a tam ako keby boli o kristovi zmienky v realnom case, tj jeho sucastnikov.
Dokonca neexistuju ani pisomne z hodnoverne zmienky v prvom stoorci n.l. a aj ked ti to bolo znova viackrat povedane, stale to nechce akceptovat a kyves nam tu kristom ako tou najdokazanejsou osobou na svete. neni ti to blbe?
 

 

máš pravdu, nezachovali sa nám o Ježišovi zmienky z obdobia jeho života, ale zmienky z obdobia niekoľko rokov po jeho smrti a z času keď ešte žili očití svedkovia udalostí.
Nikdy som netvrdila, že Ježiš je tá najdokázanejšia osbnosť staroveku. Veď je logické, že o politických a vojenských vodcoch toho musíme mať viac. Ježiš začal byť pre historikov zaujímavý až keď sa začala rozmáhať sekta kresťanov a prišla do konfliktu si štátnou mocou - po prvý krát výrazne za vlády Nera.
Ale to že sa nám nejaké dokumenty nezachovali, neznamená, že nikdy neexistovali. Koľko storočí si myslíš, že vydrží papyrus?
Len tak pre porovnanie citujem z môjho blogu tu http://protestantka.blog.pravd... v ktorom som písala aké objektívne historické kritériá používajú historici, keď zisťujú či nejaká osobnosť žila, alebo nie.
Prvé písomné správy o Budhovi boli napísané 500 rokov po jeho smrti, dovtedy sa šírili ústnym podaním.
Július Caesar zomrel v roku 44. p.n.l. A historik Suetonius o ňom hovorí v rokoch 110 až 120 n.l., teda po 155 až 165 rokoch
Dva najstaršie životopisy Alexandra Macedónskeho napísali Ariánus a Plutarchos viac ako 400 rokov po Alexandrovej smrti.
Prvý Mohamedov životopis napísal Ibn Ishaq asi 120 rokov po Mohamedovej smrti.
Evanjeliá napísali maximálne 40 rokov po Ježišovom ukrižovaní. Sú dobré dôvody veriť tomu, že boli napísané aj skôr (spomeniem ich v nasledujúcich blogoch), ale ak aj vezmeme do úvahy maximálny údaj, teda 40 rokov, je to pomerne krátka doba.
Veď aj v dnešnej dobe keď 70 ročný pán napíše autobiografiu, nikto nespochybňuje, že ako si môže pamätať zážitky z detstva a mladosti, keď sa to odohralo pred 50 – 60 rokmi.
A evanjeliá napísali buď priamo očití svedkovia, alebo na základe výpovedí očitých svedkov. Problematike datovania a autorstva evanjelií sa budem venovať v jednom z nasledujúcich článkov.
Takže ak zoberieme do úvahy prvé historické kritérium, ktoré sa zaoberá tým, kedy a kde bol dokument napísaný, Nový Zákon je na tom omnoho lepšie ako väčšina starovekých a mnohé stredoveké dokumenty.
 

az nova od zaciatku ako s deckom

nezachovali sa nam ani len priame spravy jeho nasledovnikov a dokonca spravy apostolov sa neuveritelne lisia jedna od druhej, co je jasnym dokazom, ze minimalne vacsina z nich nie je originalne pisana apostolmi.
Budha neviem, nezaujimam sa, ale napriklad cezar ma dokazatelne hmatatelne veci zanechane po sebe - opevnenie alesie a podobne. jezis nema nic, len sto rokov po nom napisane protirecive blaboly a rozpravky.
A mimochodom, (nepocitam budhu), ziadna z tych postav nebola neskor zbozstela, ale bola tendencia pisat o nich normalne ako o sice vyznamnych, alôe predsa len ludoch.
Evanjelia som ti daval link, ze su mladsie ako 40 rokov po smrti jezisa. Mimochodom, uz 40 rokov po ukrizovani je taka doba, ze pri priemernom veku dozitia v tom case äcca 35 rokov) je to minimalne druha generacia po jeho smrti, to jest zasa len min. z druhej ruky pisana kniha. ked si aj zoberies zavazne ten vek 40, urcite to nepisal 70 rocny stary clovek, ale niekto znacne mladsi - teda clovek, ktory si nepamatal dobu ukrizovania a zmrtvychvstania.
A zoberuc do uvahy fakt, ze dokonca aj pocet evanjelii bol upravovany par sto rokov na necejskom koncile, novy zakon je totalne nedoveryhodna kniha bez stipky realnych faktov a dokazatelnych/zavaznych udalosti.
 

A teraz čítaj naozaj pozorne

Keby sme sa náhodou stretli vo vlaku, ako dvaja neznámi ľudia, rozprávali sa o našich životoch, a ja by som ti tvrdil, že môj prastary otec sa volal Hambleor Monanmarte, narodil sa na Korzike, študoval na vojenskej akadémii a stal sa cisarom Francúzska, vedel by si, že si vymyslam, a vlastne som si len prisvojil skutočný príbeh o Napoleonovi. Určite by si mi uz potom neveril ani slovo, aj keby som sa snažil neklamat.

Suhlasis?

Jedným z najväčších zázrakov, ktore evanjelia pripisujú Jezisovi, je príbeh o vzkrieseni Lazara.

Evanjelium podľa Jána to opisuje takto:

1 Bol chorý is­tý Lazár z Betánie, z dediny Márie a jej ses­try Mar­ty. 2 Bola to tá Mária, ktorá po­mazala Pána myr­hou a po­utierala mu nohy svojimi vlas­mi. Jej brat Lazár bol chorý. 3 Ses­try teda po­slali Ježišovi od­kaz: Pane, ten, ktorého máš rád, je chorý. 4 Keď to Ježiš počul, po­vedal: Táto choroba nie je na sm­rť, ale na Božiu slávu, aby ňou bol os­lávený Boží Syn. 5 Ježiš mal rád Mar­tu, jej ses­tru i Lazára. 6 Keď teda počul, že Lazár je chorý, zo­stal na mies­te, kde bol, ešte dva dni. 7 Po­tom po­vedal učeníkom: Poďme znova do Jud­ska! 8 Učeníci mu po­vedali: Rab­bi, teraz ťa chceli Židia kameňovať, a zasa ta ideš? 9 Ježiš od­povedal: Či ne­má deň dvanásť hodín? Kto chodí vo dne, ne­pot­kýna sa, pre­tože vidí svet­lo toh­to sveta. 10 Ale ak nie­kto chodí v noci, po­tkýna sa, lebo v nej nieto svet­la. 11 Toto po­vedal a po­tom im po­vedal: Náš priateľ Lazár za­spal, no ja ho idem zo­budiť. 12 Učeníci mu po­vedali: Pane, ak za­spal, ozdravie. 13 Ježiš však hovoril o jeho smr­ti, a oni si mys­leli, že hovorí o obyčajnom spán­ku. 14 Vtedy im Ježiš ot­vorene po­vedal: Lazár zo­mrel. 15 Pre vás sa radujem, že som tam nebol, aby ste uverili. No poďme k nemu! 16 Tu po­vedal Tomáš, nazývaný Didymos, os­tat­ným učeníkom: Poďme teda aj my, aby sme zo­mreli s ním! 17 Keď ta Ježiš prišiel, do­zvedel sa, že Lazár je už štvr­tý deň v hrobe. 18 Betánia bola blíz­ko Jeruzalema, vzdialená asi na pät­násť stadií. 19 Mnohí Židia prišli k Marte a Márii po­tešiť ich v žiali nad bratom. 20 Keď Mar­ta počula, že pri­chádza Ježiš, vy­šla mu na­proti. Mária však os­tala doma. 21 Mar­ta po­vedala Ježišovi: Pane, keby si tu bol býval, nebol by mi brat zo­mrel. 22 Ale aj teraz viem, že o čokoľvek by si prosil Boha, Boh ti to dá. 23 Ježiš jej po­vedal: Tvoj brat vstane z mŕtvych! 24 Mar­ta mu po­vedala: Viem, že vstane pri vzkriesení v posledný deň. 25 Po­vedal jej Ježiš: Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie. 26 Nik ne­um­rie naveky, kto žije a verí vo mňa. Veríš tomu? 27 Po­vedala mu: Áno, Pane, ja som uverila, že ty si Kris­tus, Boží Syn, ktorý mal prísť na svet. 28 A len čo to po­vedala, za­volala ses­tru Máriu a po­tajom­ky jej po­vedala: Učiteľ je tu a volá ťa. 29 Ako to Mária počula, rých­lo vstala a šla k nemu. 30 Ježiš ešte totiž ne­vošiel do dediny, ale bol stále na mies­te, kde mu vy­šla Mar­ta na­proti.
...
 

 

cele toto teatro so spasitelom na zemi, ako sem spadol a prave zrovna tento suter obiehajuci okolo jedneho bezvyznamneho slnka na periferii uplne beznej galaxie akych su vo vesmire miliardy si vyhliadol za svoja alfa tabor... velke plany a uz len stagnacia a deziluzie... pripomina mi to skvelu poviedku od ursuly le le guin - muz, ktory spadol na zem.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 7 123
 2. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 1 391
 3. Jozef Kmeto: Kotlebovci chcú presadiť analýzu neslovanských čŕt niektorých občanov 1 356
 4. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 977
 5. Stanislav Martinčko: Izolujú úrady pre vírus Súmračnú ??? 936
 6. Monika Nagyova: Skutočný život, skutočné city. Welcome to Bratislava city. 653
 7. Ivan Husár: Národný futbalový štadión a zbabelé postupy ministerky Lubyovej 595
 8. Samuel Zubo: Cestoval som s voličom Kotlebu 523
 9. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 454
 10. Vladimír Bednár: Zabitie Solejmáního ako odkaz pre Putina 400

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Dôchodcovia si 13. dôchodok nezaslúžia !
 2. Dušan Seberíni: Naše archeologické mysteriózne monštrum
 3. Jakub Tinak: Môj prvý blog roku 2020
 4. Štefan Vidlár: Už nech to skončí!
 5. Michal Páleník: Otcovia – choďte na materskú „dovolenku“ v piatky
 6. Simona Mačorová: Análny sex
 7. Filip Tuhy: Parkour nie je gymnastika
 8. Olívia Lacenová: Libra by mohla prvý polrok posilňovať. O jej osude však rozhodne záver roka
 9. František Stručka: Ako železnice premrhali 600 miliónov korún na elektromeroch
 10. Jozef Legény: Zelené odpustky pre klimatických hriešnikov (Green indulgences for climate sinners)

 1. Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie
 2. Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest, dočasne ruší program
 3. Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)
 4. V nemocnici po premiérovi hospitalizovali aj Borisa Kollára
 5. Google stopol videá Smeru, ten sa vyhovára na technické úpravy
 6. Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)
 7. V prípade výbuchu plynu v Prešove obvinili dvoch stavbyvedúcich
 8. Vlhová sa môže stať líderkou Svetového pohára, po prvom kole je priebežne druhá
 9. Ľudia zo zvolenskej bytovky dali na kotlebovca žalobu
 10. Vlhová atakovala najlepšiu desiatku, Gutová-Behramiová vyhrala druhý zjazd v rade

Už ste čítali?