Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto stvoril Boha? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

video

Najprv nechápe, kde vznikol prirodzený

výber - tam, kde prvý krát na seba narazili rôzny replikanti.

Potom niečo mieša z mincami, vraj z nich nikdy nebudú bankovky - to je pravda. Lenže majú mince VŠETKY vlastnosti také isté ako atómy? Samozrejme, že nemajú - ale to chlapík ÚMYSELNE zamlčiava.

Potom zase maliarske farby, vraj z nich nikdy nebude maliar - to je tiež pravda. Lenže majú maliarske farby VŠETKY vlastnosti také isté ako atómy? Samozrejme, že nemajú - ale to chlapík ÚMYSELNE zamlčiava.

Chlapík potom nechápe, čo program demonštruje. Program simuluje konkrétny jeden prirodzený výber, lenže samozrejme v prírode nevieme dopredu, aké bude prostredie - no vždy pre daný organizmus jedno konkrétne bude.

No samozrejme, že tá simulácia má ďaleko od simulácii na úrovni elektrónov, no ale je to úplne primitívny programček, takže on ním nepredvádzal úplne to isté, čo sa deje s DNA, len ukázal možnosť, že veľa malých náhodných krokov môže viesť k veľkej zmene. Akú má funkciu veta z hľadiska prežitia? Nijakú, lebo veta nežije. Takže samozrejme to nie je úplná analógia, len najjednoduchšia ukážka princípu - veľa maličkých krokov so selekciou = zdanlivo inteligentný dizajn.

Takže typický fundamentalista: vymyslí si SVOJHO fackovacieho panáka (straw-man) a toho mláti hlava-nehlava.

A nakoniec typické psychologické zrkadlenie vypatlanca...

Záblesk myslenia je na konci s tým počítačom ako prírodnými zákonmi - to v podstate vystihol. Lenže to je už iná otázka, či je Vesmír inteligentný - nemožno to znova prirovnávať, pretože na to nebola vytvorené táto slabá analógia, ale na niečo iné.
 
Hodnoť

 

Chcel by som vedieť, ako mohli v biblických časoch vedieť že vesmír svet vznikol z prakticky z ničoho a že človek a všetko živé vzniklo z hliny zeme,
keďže tieto veci sa potvrdili len nedávno.
 

Ako vieš, že svet vznikol z ničoho?

Ako vieš, že človek a všetko živé vzniklo z hliny Zeme?
 

 

ano veda dnes uz dokazala , ze v ludskom tele nachadzame tie iste prvky ako v zemi
z čoho iného akože vznikol ak nie zo zeme??
 

 

si objavil teplú vodu ?:)
To ti je vec že vesmír sa skladá z hmoty i antihmoty a že hmota je tvorená z atómov...?
To je len prekvapenie že ľudské telo sa skladá z vesmírnych častíc,ktoré tu boli dávno pred vznikom Zeme...
Žial sklamem ťa v zásadnej veci z vášho manuálu nazvanom kniha Genesis....Zem tu nebola pred Slnkom a inými hviezdami....Ani Ježiš pozorne nepočúval na hodinách astronómie...a pardon...tú židia neprovozovali....Sumeri čumeli na oblohu a zaznamenávali úkazy....i taký Mayovia...židom a odštiepencom od židovskej kultúry stačilo tvrdenie od údajného Jahweho že najskôr bola stvorená Zem a podla rodokmena cca pred 7000 rokmi a následne pre naše potešenie slnko....
Nuž si asi verný nasledovník Ježiša,ked ani ty nedávaš pozor v škole,lebo takéto znalosti sú už známe i na 1 stupni základnej školy...
Dalej si ži v tom ,že chodíš po zemekruhu a že si dospel k potvrdeniu blábolov z Biblie...
 

Hlina je najmä hliník a kremík.

Tie sa v ľudskom tele takmer nevyskytujú.
 

 

Keby aj žil "kremíkovec", miesto výdychu by sa musel vysypať. Alebo odpichnúť. :D
 

 

ľudia si odjakživa mysleli, že ľudské telo je z úplne iného materiálu ako neživá hmota. Až moderná chémia objavila, že živé organizmy a neživé sú zložené z rovnakých chemických prvkov, ale nikto tu netvrdí, že pomer tých prvkov je rovnaký. Áno, kremíka v organizme máme len stopy, ale poznáš nejaký prvok, ktorý sa nachádza len v naších telách a v neživej prírode nie?
 
Hodnoť

To su krasne myslienkove premety,

desatoro kreacionalistu:

1. ateisti veria
2. vecnost nepochopim
3. vecnost sice nepochopim a neviem si predstavit obrovske casove useky ale budem tvrdo potierat zakonitosti velkych cisel a statistiku ("nahodny vznik struktur")
4. idea = inteligencia = boh
5. hmota sa sprava podla zakonov ktore si ja zadefinujem lebo mi to vyhovuje
6. stavy hmoty ktore moje zakony nepredpokladaju ale budem veselo ignorovat (emergentne struktury)
7. verim v vecneho boha (bez zaciatku a konca), ale vieru vo vecnu hmotu a cas (bez zaciatku a konca) odmietam
8. vidim "logiku" v univerzanom konstrukterovi ale logika ostatnych teorii mi unika
9. bez problemov si zamienam si proces so stavmi
10. svoj nahlad na svet povazujem za jediny mozny

Vies, cital som raz jednu peknu definiciu. Nabozenstvo ma jednoduche odpovede na na lubovolnu otazku (=boh to tak chcel), veda ponuka dostatocne dobre odpovede na specializovane otazky (ako prudi homogenna kvapalina v trubici). Veda nikdy nevysvetli (a ani sa o to nepokusa) svet pretoze uz davno prisla na to ze niektore zakonitosti nie je mozne pozorovat z vnutra systemu. Ak porovnavas domeny nabozenstva a vedy a robis si srandu z toho co veda nevysvetluje stavias sa na roven ludi ktori si robia srandu z nabozenskych zazitkov ktore oni neprezili.
 
Hodnoť

(-:

Autorka sa myli -- boh stvoril uplne vsetko. Teda stvoril aj sam seba. Sam seba stvoril samozrejme v case, ked este neexistoval.. Amen.
 

takze

On je to vlastne Chuck Norris:D
 

 

nie Chuck Norris je hmota a energia :O)))
a má popri všetkých tých čarovných stvoriteľskych schopnostiach stvoriť aj dušu :O)))
 

 

... lunochodom, dóndzi na otvorenie Chuck Norris Bridge :D možno príde aj Manitú!
 

:D

Ked ja radsej egyptsku deviatku -eneadu:D
btw. na ten most cakam uz ako kura na zrnie:)
 

 

nie si sama, ja so spolubývajúcou (42 zubov, 4 nohy, chvost a kopa blond chlpov) máme zaraz spadené na geocache v blízkom zahraničí (kam teraz chodíme cez marcheggský viadukt :D)
 
Hodnoť

Dovolím si odpovedať na tvoju otázku

O kozmológiu sa nezaujímaš ale kladieš otázky, ktoré sa dajú vysvetliť jedine pomocou kozmológie.
(teda pardon aj náboženstva, ale to náboženské vysvetlenie poznáš tak sa bavme o tom, ktoré nepoznáš)
Takže či chceš, či nie, musíme pri odpovedi na tvoju otázku zabŕdnuť do kozmológie, relativistickej fyziky a kvantovej teórie.
Na začiatok len taký fakt, z ktorého budeme vychádzať VEČNOSŤ JE ABSURDNÝ POJEM, ktorý nemá význam a je to len barlička, ktorou si pomáhajú buď veriaci pri vysvetľovaní božej existencie, alebo vedci v minulosti, keď si neuvedomovali spojitosť energie, hmoty a času a faktu, že JEDNO BEZ DRUHÉHO NEJESTVUJE. Nejestvuje meranie času niečoho, čo nejestvuje - ako dlho existuje tvoja šálka na kávu, ktorú nemáš? Absurdná otázka, však? Takže ako dlho trval čas, než sa stvoril vesmír je rovnako absurdná otázka.
Ovšem, vraj boh existoval večne pred tým ako stvoril vesmír......
Tak teda.....
Ako dlho v tej večnosti existoval, než sa rozhodol stvoriť vesmír? Večne?
Ak existoval večne pred tým ako stvoril vesmír, tak ho teda ešte nestvoril? Lebo večnosť predsa ešte trvá....
A aj bude.....večne. Takže vesmír ani nikdy nestvorí?
Čo robil predtým (celú večnosť?)
Prečo sa rozhodol stvoriť vesmír v jednom okamihu večnosti? Čím bol významný tento okamih? (Táto otázka je už absurdita na druhú, keďže vo večnosti NEEXISTUJE PEVNÝ BOD, ktorý by sa dal nazvať okamihom v nejakom časovom bode, keďže bod musí mať nejaký súvis so vzdialenosťou od začiatku a od konca aby mohol byť na nejakom konkrétnom mieste časovej osi. Tu ale začiatok a koniec nevieme namerať takže nevieme či je na začiatku, v strede či na konci, takže žiaden pevný bod nemôžeme mať)
Vidíme, že sme sa s tou večnosťou zamotali a aj sa zamotávať budeme, pretože je ABSURDNÁ, NEJESTVUJE, nič nesvedčí tomu, že by niečo tak absurdné mohlo byť. (ba ani teória o stvorení sveta bohom - tá je takisto v spojitosti s večnosťou absurdná)
Krásne nám všetko zjednoduší Einsteinova teória relativity. (o ktorej dúfam nepochybuješ, keďže jej platnosť je dokazovaná denne napríklad činnosťou satelitov GPS, kde do ich činnosti musí byť táto rovnica zapracovaná+milión ďalších dôkazov)
Takže - o čom hovorí? (napíšem to iba veeeeeeeeeľmi zjednodušene, preto prosím ospravedlňte nedokonalosti)
Pre nás sú zaujímavé dve veci z tejto teórie vyplývajúce:
1. čas NEJESTVUJE bez hmoty a priestoru všetko dokopy vytvára jednotný ČASOPRIESTOR.
2. Hmota a energia sú zameniteľné.
jednoduchá veta však? čo to znamená?
Hmota môže vzniknúť z ENERGIE.
Ak máme energiu, hmota môže vzniknúť takpovediac Z NIČOHO.
A naopak - všetka hmota sa môže zmeniť NA ENERGIU.
Ak vznikne hmota, vznikne priestor - a tým nám vznikne ČAS.
Takže čas môže vzniknúť Z NIČOHO.
S energiuo sa stáva vysvetľovanie trocha zložitejšie, pretože tu sa dostávame k veciam čo sa ťažko zjednodušujú má s tým do činenia gravitácia, negatívna gravitačná energia a pozitívna energia hmoty...no je to zložité a kto chce tak si k tomuto PODROBNÉ informácie nájde lebo neviem to zjednodušiť do formy diskusného príspevku, tak to ilustračne ukončím citátom nositeľa Nobelovej ceny za fyziku Franka Wilczeka, ktorý odpovedal na otázku: „Prečo existuje niečo a nie nič?“ takto: „Nič je nestabilné.“
Nepotrebujeme boha na to, aby sme s dnešným poznaním vysvetlili vznik a existovanie vesmíru a vieme to vysvetliť logicky a podľa existujúcich prírodných zákonov.
Stačí sa o to zaujímať a čítať najnovšie poznatky vo svete fyziky a človek nepotrebuje prázdne miesta zapĺňať pojmami, ktoré nemajú zmysel, a ani NIKDY mať nebudú už zo svojej podstaty. Napríklad pojem večnosť
 

 

Dovolim si polemizovat:

>čas NEJESTVUJE bez hmoty a priestoru všetko dokopy vytvára jednotný ČASOPRIESTOR.
Casopriestor v STR je javiskom, na ktorom sa odohrava fyzika. Je tvorene unikatnym spojenim casu a priestoru do kauzalnej struktury. Toto javisko moze existovat nezavisle na tom, ci sa herci (hmota) dostavili alebo nie. Ty tvrdis, ze bez hercov neexistuje. Toto tvrdenie nemas ako dokazat. Situacia v OTR je komplikovanejsia, kedze hmota meni casopriestorovy interval, ale kauzalna struktura ostava rovnaka.

> Hmota a energia sú zameniteľné.
Toto je hrube zavadzanie. Slavna "rovnica" E=mc^2 je iba specialny pripad skutocneho Einsteinovho objavu E^2=c^4*m^2+c^2*p^2 pre nulovu hybnost.

>Ak máme energiu, hmota môže vzniknúť takpovediac Z NIČOHO.
Ano, mozeme si definovat energiu ako nic a potom zonglovat so slovickami v diskusii.

>A naopak - všetka hmota sa môže zmeniť NA ENERGIU.
Podla mne znamej fyziky to nevyzera, ze by sa nieco take mohlo udiat. Caka nas pravdepodobne postupne rozpadanie sa elementarnych castic a "tepelna smrt" vesmiru.

>Ak vznikne hmota, vznikne priestor - a tým nám vznikne ČAS.
Uz som vysvetloval vyssie, ze nevieme, ci tam to javisko nie je uz postavene. Mozno aj z minulej iteracie vesmiru, ako predpovedaju cyklicky konformne kozmologie.

>Takže čas môže vzniknúť Z NIČOHO.
Grandiozny navrat zonglerskej lopticky. Bravo.

>Nepotrebujeme boha na to, aby sme s dnešným poznaním vysvetlili vznik a existovanie vesmíru a vieme to vysvetliť logicky a podľa existujúcich prírodných zákonov.
To jednoducho nie je pravda. Je ferove si priznat, ze momentalne nepozname prirodne zakony, ktore vysvetluju vznik vesmiru. To ale samozrejme neznamena, ze tym padom potrebujeme boha.
 

Tušil som, že ak to zjednoduším

tak sa dakto chytí detailov a bude oponovať, nuž ale čo, môžem si za to sám.....
Takže nabudúce buď byť ticho, alebo napísať teoretickú prácu o sto stranách alebo odporučiť na prácu niekoho, kto to už napísal.
Takže miesto siahodlhého "dovysvetľovávania" a uvádzania vecí na pravú mieru volím tretiu možnosť
V zjednodušenej a pochopiteľnej forme o tom píše napríklad Stephen Hawking vo svojej najnovšej knihe
Veľký plán. (The Grand Design) vydavateľstvo Slovart Číslo produktu: 352238
Prosím, prečítajte si to, a môžte polemizovať priamo s ním.......
 

 

O tejto knihe sme sa bavili so zopar vyucujucimi z UTF MFF UK, ked sme boli na letnom sustredeni v Ondrejove. Ak sa dobre pamatam, v podstate vsetci sa zhodli, ze Hawking riadne prestrelil so svojim optimizmom, ze uz sme ako ludia vsetko vymysleli a pochopili. Ja osobne som cital zial iba prvych asi 10-20 stran a prislo mi, ze je to jedna nadsena oda na struny. Pokial je mi zname, teoria strun je pekny framework, ktory ma potencial popisat skoro vsetko, ked sa donho hodia spravne parametre. To ale este nikto neurobil. Sam sa strunam nevenujem, takze sa zial musim spolahnut na ludi okolo mna, ktori vedia, o co ide. Ti su znacne skepticki.

Hawking je zvlastna osoba, na jednu stranu robi poctivu vedu (vyparovanie ciernych dier), na druhu stranu pise zvlastne popularizacne knizky, ktore by mozno bolo lepsie nenapisat. No co, prachy nesmrdia.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 1 735
 2. Katarina Antenozio: Život s koronavírusom 1 620
 3. Mišo Šesták: Maďar naštval Rusa, Slovák na to doplatil 1 220
 4. Stanislav Martinčko: Páni, máme vás i toho dosť! 1 039
 5. INEKO: O (ne)hľadaní zdrojov s prstom v nose 878
 6. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 871
 7. Anton Kovalčík: Sedeli dvaja kamaráti v krčme, 854
 8. Pavel Weiss: Zmena volebného systému môže posilniť regióny 751
 9. Martin Borguľa: Zásobáreň pitnej vody v ohrození, my riešime vášne v parlamente 685
 10. DagmaRA Sarita Poliaková: Si ako tvoja mama, si ako tvoj otec 667

Rebríčky článkov


 1. Lukáš Baloga: Na koronavírus zatiaľ viac doplatili americké trhy. Avšak perspektíva Európy je horšia
 2. Michael Laitman: Tajomstvá čiernej diery
 3. Vladimír Bohm: Problém lídrov krajín, ktorý nemajú deti
 4. Martin Krištoff: Obavy z pandémie tlačia ceny ropy čoraz nižšie
 5. Ľubomír Šuška: Osvietenstvo I.
 6. Judita Vargová: Nefotím sa pri Kuciakovom dome
 7. Miroslav Židek: Úryvok z pripravovanej knihy "Symbol života":
 8. Dušan Seberíni: Lingvistické okienko - holokaust
 9. Jozef Legény: Budeme voliť v ďalších voľbách manifestačne?
 10. Matej Galo: Môj najlepší kandidát v parlamentných voľbách


Už ste čítali?