Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bola Biblia v stredoveku sfalšovaná? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Biblia už v stredoveku
nebola ani pozmeňovaná, nebolo by to možné, tu musím dať Márii za pravdu - vtedy už existovalo množstvo odpisov, takže by sa na nejaké zásadnejšie zmeny prišlo. Samozrejme, nechcem teraz bazírovať na presnom dátume začiatku stredoveku, myslím najmä obdobie už končiaceho temného veku. Počas temna však asi mali ľudia iné starosti a schopnosti, ako pozmeňovať Bibliu. Biblia však bola a je prekladaná, a to môže ako nástroj "falšovateľa" aj stačiť. Stačí si pozrieť online Biblie, ktoré umožňujú prepínať preklady, a zistíme, že u zložitejších veršov sú medzi prekladmi do jedného jazyka priam priepastné rozdiely. O rozdieloch medzi jazykmi už ani nehovorím. Napr. naše krásne slovo "blížny", so silným humanistickým nábojom, v anglickej Biblii nenájdeme, tam je len obyčajné neighbour - sused. Staršie anglické Biblie prikazovali "nezabiješ" (teda ani zviera), novšie len "nezavraždíš" (You shall not murder - t.j. len človeka), niektoré dnešné sa vracajú ku "kill" a v podstate nútia veriaceho byť vegetariánom. Nájdu sa verše (to sú tie nezrozumiteľné), ktoré sú v každom príklade diametrálne odlišné, takmer sa nezdá, že ide o ten istý verš. U známeho incidentu, keď Boh na žiadosť proroka Elíšu nechá medveďom roztrhať 42 detí sa mnohí prekladači a vykladači snažia tvrdiť, že nie deti, ale teenageri, že sa neposmievali, ale kameňovali, že roztrhať neznamená zabiť (to kameňovanie má byť napr. skryté vo vete "choď hore"). Na záver už len musím dodať, že aj grécky preklad Starého zákona a latinský preklad Nového sú už prekladmi, a že existuje aj viacero rôznych latinských a gréckych prekladov.
Prof. Richard Dawkins
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Nie som odbornik na preklady Biblie

ale o tom ze by Biblia zakazovala zabijanie zvierat citam prvy raz. Vsak prave ritualne obetovanie niektorych zvierat je priamo prikazane Bohom a doteraz sa praktizuje. Ani o vegetarianstve som sa v Biblii nedocital. Jezis zil medzi rybarmi a sam pomahal pri loveni. V tak nehostinnej krajine ako je Izrael by vegetariani v tom case ked sa potraviny nevozili ako dnes dlho neprezili.
 

 

Preto je ten text pre mna komicky. V jednom versi nakrmi z 2 ryb tisice ludi. V inom versi pomaha chytat tie 2 povodne ryby...
 

keby len to,

hneď ako Mojžiš doniesol do tábora dosky s tým "nezabiješ", našiel židov uctievať teľa. A spýtal sa Hospodina, čo robiť. A Hospodin prikázal "zabi"...

27A povedal im: Takto hovorí Hospodin, Bôh Izraelov: Pripášte každý svoj meč na svoje bedrá, prejdite ta i nazpät, od brány k bráne v tábore, a zabite každý svojho brata a každý svojho priateľa a každý svojho blížneho. 28A synovia Léviho učinili podľa slova Mojžišovho, a padlo z ľudu toho dňa tak asi tri tisíce mužov. 29A Mojžiš povedal: Naplňte každý svoju ruku dnes a tak sa posväťte Hospodinovi, lebo každý vykonal súd na svojom synovi a na svojom bratovi, nato, aby dal dnes na vás požehnanie.

Osobne si myslím, že to "nezabiješ" patrí k tým textom, ktoré treba brať len symbolicky :-)
 

Preto je dobré, že je veľa prekladov,

lebo človek, ktorý chce Bibliu študovať do hĺbky a neovláda starogréčtinu, môže prečítať viacero prekladov a dopátrať sa k čo najpresnejšiemu zneniu originálu. Ja si občas porovnávam viaceré preklady a môžem zodpovedne prehlásiť, že rozdiely sú takmer vždy len v synonymách, ale sem tam sa nájdu vedci, ktoré boli preložené zle /napríklad v jednom preklade je napísané: Za všetko ďakujte, ale v skutočnosti to malo byť preložené: Vo všetkom ďakujte/, ale žiadna z tých vecí nie je podstatná vo vierouke.
 

vysvetlenie

Maria vyzera to, ze si na bibliu celkom odbornik, ked si porovnavas viacere preklady. Toto je sice zo stareho zakona ale ako si to vysvetlujes ty: Kniha Genezis - kapitola 18
A znova sa mu zjavil Pán pri terebintoch Mamreho, keď za najväčšej horúčavy dňa sedel pri vchode do stanu. Keď zdvihol oči, videl neďaleko seba stáť troch mužov. Len čo ich zbadal, utekal im od vchodu svojho stanu v ústrety, poklonil sa až k zemi a povedal: "Pane, ak nachádzam milosť v tvojich očiach, neobíď svojho služobníka;
Ako to ze boli traja? Ako to ze sa vobez pozeral na Pana, nemal by oslepnut?
 

.. nie celkom rozumiem,

. .preco by chce niekto marnit svoj cas studiom niecoho ako je biblia, ktora samotna je vraj nad vsetku pochybnost len prebrata z este starsich historiek, myto, legiend a criepkov udalosti, ktore odohrali dakedy velmi davno ... ved dnes nikto nepochynuje, ze jej historiograficka hodnota je prinajmensom pochybna ...
 

Porovnávaš vieceré preklady?

do akých jazykov, prosím ťa? Ak neovládaš hebrejčinu a aramejčinu asi sa k pôvodnému zneniu Biblie veľmi nepriblížiš. Jednoducho si stále závislá na viac menej moderných prekladoch, ktoré odzrkadlujú prastaré chyby prekladateľov aj "redakčné" zásahy. Ako si vôbec trúfaš hodnotiť, čo bolo preložené zle, ak nevieš okrem už uvedených jazykov ani starogréčtinu? Lebo ti to tak vysvetlili tvoji cirkevní otcovia a starší v zbore? Keď povedia, že správne má byť "Všetkým ďakujte" budeš im to veriť alebo sa oprieš o svoje vlastné poznanie pôvodného textu? No vidíš, dokazuješ svoje tvrdenie iným svojím tvrdením a keď sa ti minú argumenty (aj tak ich máš poskrovnu) použiješ tvrdenie niekoho iného. Nuž ale blahoslavená budeš, tomu si trúfam pevne veriť
 
Hodnoť

 

A co taky koran ? Je rovnako doveryhodny a nesfalsovany ? Ak nie, preco ?
 

 

neviem ako ja to s bibiografickým dôkazom pokiaľ ide o Korán.
 

 

Nevies ? To nie je dobre - koran moze mat lepsie "dokazy" ako su tie v prospech biblie, co by znamenalo, ze mas nespravnu vieru a skoncis v pekle ...
Nehovoriac o inych svatych knihach. Musela by si dokazat, ze ten tvoj boh, ktory tvori hmotu, zivot, zvierata, aktivne zasahuje do deja a vselico ine k tomu je bohom len tvojej knihy.
 

 

bibliograficky dokaz dokaze len to, ze dokument nebol zmeneny,ale nic nehovori o doveryhodnosti toho textu
 
Hodnoť

Maria, uz si precitala ten clanok,

ktory som daval minule? Naozaj zaujimavy: http://www.i-ateismus.cz/2011/...
 

 

Predstav si, ze ano, ale nemala som cas napisat cca 40 stran o nepravdach uvedenych v tom clanku.
 

To akoze

ti historici a biblisti spomenuti v clanku su klamari? Alebo im len chyba nejaka zazracna studnica pravdy, ktoru mas nahodou poruke prave Ty? Ked budes mat nahodou cas, mozes napisat aspon par postrehov :)
 

 

Ok. Konkrétne napíšem nejaké blogy na tému nakoľko je Lukáš hodnoverný. Ale neviem kedy budem mať čas - sľubujem, že si najneskôr do konca decembra nájdem /dúfam, že aj skôr, ale mám naozaj strašne veľa poviností./
 
Hodnoť

Mária

myslel som že sa povenuješ hlbšie problematike
a)Starý zákon resp.Pentateuch nebol spísaný Mojžíšom a podielalú sa na nom 4 autori s rozdielnym štýlom. J-Jahwista,E-Elohimista,D-Deutoromista,P-kňazký kódex J-Boh hovorí priamo s ľudmi E-Boh hovorí s ľudmi sprostredkovane D-monoteizmus P-venuje sa viac knažským záležitostiam Tóra vznikla v 7 až 8 stor. pred Kristom spojením týchto rukopisov do jedného celku králom Ezechiášom.
Prečo štýl J a E sa odlišujú v takej zásadnej veci ako je komunikácia s BOHOM?
b)Aký mal byť mesiáš podľa starozákonníkov a prečo oni neuzávajú JK za mesiáša
c)Prečo rímsky cisár spravil z kresťanstva štátne náboženstvo a za akých podmienok
d)Zloženie Nicajského koncilu v roku 325
e)Heretici....kto a prečo ustanovil jediné správne učenie a ostatné označil za heretické?
f)Čím sa heretické evanjeliá odlišovali od tých správnych
g)Rozbor rukopisov z Nag Mammádí
 

ešte zaujímavejšie je, že

tie pramene sa prelínajú od samého počiatku. Už v prvých dvoch kapitolách Genesis nájdeme Jahvistu aj Elohistu. Gen 1.1-2.3 podávajú jednu verziu stvorenia sveta, počnúc Gen. 2.4 sa začína druhá verzia. Neskôr je to občas zmiešané priam verš po verši.

K tvojim otázkam pár poznámok (z toho, čo si takto bez prípravy spomeniem)
b) Mesiáš mal byť víťazný vojvodca a kráľ (preto z Dávidovho rodu)
c) zložitá otázka, asi každý si poskladáme inú odpoveď - z toho menej známeho: kresťanstvo prevzalo (ako jediné náboženstvo) rímsku organizačnú štruktúru, v časoch Konštnantína už šlo skôr o politickú stranu, než o cirkev.
d) heretické evanjeliá boli veľmi rôzne, treba pripustiť, že sú novšie ako kanonické. Medzi nimi a Jánom je však malá medzera a práve Ján je pritom dnes veľmi obľúbený, pretože to on vymyslel, že Otec = Syn, v troch synoptických evanjeliách nič také nenájdeme. Tie heretické evanjeliá šli rôznymi smermi ešte ďalej a spájali Ježiša s najrôznejšími mystickými smermi, ktoré v tých časoch (aj pred Ježišom) existovali. Aj pauza pár desaťročí medzi Ježišom a Markom však stačila na to, aby sa Ježiš spojil s niečím, s čím možno v skutočnosti nič nemal, vývoj pokračoval aj po ukrižovaní, tí ľudia si budovali svoju ideológiu aj ďalej a boli v kontakte s inými smermi. Vtedy to vrelo, pretože staré židovské náboženstvo zlyhalo, Jeruzalem bol zničený, ale už predtým hľadalo sa vysvetlenie, prečo Boh nedodržal zmluvu.
 

Richard

takže záver je snáď jasný že?:)
a)Starý zákon vznikol spojením 4 rôznych diel od 4 rôznych autorov a nie je to dielo Mojžíšovo ani Božie.
b)Na základe rozdielnosti hlavne J a E možno tvrdiť ,že ani božie vnuknutie tu nebolo
c)prelínanie týchto štýlov hovorí o politickom vplyve na pentateuch
d)heretické dielka hovorili aj o nepotrebnosti cirkve,pri vztahu k Bohu a tu vzniká podozrenie že z tohto dôvodu sa stali "neželanými"
e)Nemožno bez pochybností dokázať, že práve Marek,Matúš,Ján a Lukáš sprostredkovali život JK a jeho učenie v zmysle skutočností.
f)I pri tvorení kresťanskej cirkve tu bola zohľadnená politická požiadavka rímskeho caesara.
G-Kresťanstvo je filozofický smer a nemá žiaden dôkaz o svojej Božej podpore.:)
 
Hodnoť

Keby to bolo aj cele "vymyslene,

sfalsovane, zle prelozene .." - pozerajme sa nato z uhla "zivotnej pravdy " ?
Napr. hned od zaciatku ako to tu volaky "shnitzel ci steak ? :) " napisal ze aky je "strasny rozdiel " medzi evajelickou a kat. Bibliov ohladom stvorenia zeny ..?
Moj nazor je v podstate toho "magickeho slovka " ...... urobim mu alebo stvorim mu POMOC ..... ROVNOPRAVNU ci PODOBNU....
V dnesnom case je to aktualne tiez v tom rozdieli ze niektore zeny "pomahaju " muzom s peniazmi teda za par sex. "pomoci' ho oberu o vsetko ! Alebo ZENA rovna muzovi mu vo VSETKOM POMAHA a je ROVNOPRAVNA ,cestna atd... a vtedy to robi PERFEKTNE ! Ako podla litery a "pisma" !
Noe a jeho rodina boli AMATERI a vystavali KORAB kt. sa nepotopil a rusky explorers ho nasli v Turecku ale potom volaky " leninovi ci stalinovi historici " si pomysleli ze to radcej nedaju svetu znat ako dokaz ! No, a potom sa nasli taky experti co skonstruovali Titanic a este k tomu vynalezu pripomenuli .."ANI BOH NAS NEPOTOPI !!! " a vieme kde ten "nepotopitelny" titanic je !
Potom Boh nam stvoril urcite ovocia a zeleniny co sa "NAHODNE '' podobaju nasim telesnym organom ako napr. mrkva ako nase oko. rajca ako lud. srdce vl. orech ako mozog atd... ( alebo to bol sudr. Micurin co to tak vypestoval ? ) no, a potom clovek prisiel z "lepsim napadom " Mc' Donald, Coca -cola a pod. genialne "vynalezy" !
Raz mi jeden ateista napisal ze vsak Jezis Kristus bol prvy "komunista" asi v koncepsie hej :) ale ziadny kominista NEKAZAL , ODPUSTAJ A MILUJ ( aj svojho NEPRIATELA ) a to mu bolo zapocitane za ZLE !?
Tak lepsie ak "dokazeme " ze ziadneho Krista ani nebolo ! Ako to mnohy "experti historie " vernomocne chcu "dokazat ! " No, ale urcite hnutie ( revolucie ) atd. sa ani NEZACNU ak neni POVODCU alebo ano,
Ze by to bolo tak napod. ako teraz s tyma BILIONMI $ dolarov co sa "vyparili " a neni toho "bozika" kto to UKRADOL !?
Alebo ako maly chlapec som sa pytal otca (v '50 rokoch ) co bolo skor - vajce ci sliepka ? ten si len vzdychol a povedal..."synku predtym sme mali vsetko " ! ( kominsti nam UKRADLI VSETKO aj sliepky aj vajcia !
Viem ze nevercovi sa tazko "dokazuje " to ci ono z Biblie - toboz ze si mu ODPUSTIL (stale sa obzera kedy sa mu povstis - ak ma zle svedomie ) alebo ako "nepriatela " ze ho mas rad, lebo on - ona nema ani potuchy co to dusevna laska ( ako aj moze ked neveri v DUSU ! ) lebo taky clovek len caka na "dokaz " kedy ho poriadne "preondis !" :)
A hovoriac o "tmavom stredoveku' kedy VSETCI vedeli ze zem je gulata len veriaci chodili na KRAJ SVETA ! aj DNES sa pise a hovori ze SLNKO ZAPADA A VYCHADZA to je uz moc na tych demagogoch ! Lebo LEN ateisti pisu a povedia ze dnes rano ked sa ZEM OTOCI bude asi 7 hod. rano ... :)
Ozaj - aky den mame svatit ? Sobotu ? Ale KTORU ???? ta co je v Izreali, v USA, na Novom Zelande ?
Dokazujme si LASKU ludkovia ! A potom bude na svete lepsie aj jednym aj druhym tym co veria v Boha a tym co neveria v nicoho a v nic a nikomu !
 
Hodnoť

Maria, toto poznas?

1/3 - www.youtube.com/watch?v=LvzoJskUBfU
2/3 - www.youtube.com/watch?v=WfWAAPL1foY
3/3 - www.youtube.com/watch?v=v1XK8Yw2LD8

Mozno aj o tom by sa dal napisat blog. Celkom by ma zaujimalo, nakolko doveryhodne su informacie v tom videu. Dost ma to zaujalo, ked som to videl prvykrat.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 726
 2. Ivan Mlynár: Je Jaroslav Spišiak druhým omylom ministra vnútra Romana Mikulca ? 2 662
 3. Július Kovács: Šok pre Slovensko. Robert Fico vracia peniaze. 1 788
 4. Rudolf Pado: Hyeny medzi nami 1 668
 5. Július Kovács: Black out je jediné dobré riešenie, plne podporujem Matoviča. 1 611
 6. Michael Achberger: Toto pred spaním nejedzte... 1 215
 7. Milan Kuruc: Sme v kríze. Prekopme aj podporu v nezamestnanosti 995
 8. Juraj Štubniak: Sledujú nás? 960
 9. Mária Vrška: Korona v Srbsku 951
 10. Ctirad Klimčík: Blackout Igora Matoviča 935

Rebríčky článkov


 1. Martin Fletcher: Ukliďme Česko, koronaviru navzdory!
 2. Michael Laitman: Syndróm vyhorenia
 3. Martin Krištoff: Cenový paradox: kým ceny elektriny na burze klesajú, domácnostiam hrozí zdraženie
 4. Roland Ondrus: Cockfight
 5. Viliam Majda: Pokračovanie Čo navrhuje spoločenstvo Európskych železníc pri EU a čo potrebuje doprava?
 6. Juraj Kováč: O kolektívnej ekonomickej (ne)imunite
 7. Štefan Vidlár: Monštrum Covid
 8. Radovan Čipka: Podvodníkom sa darí s kryptomenou
 9. Jakub Tinak: Roky desaťnásobne preplácam mobilných operátorov
 10. Vladimír Seman: Slovenský test na koronavírus 2.


Už ste čítali?