Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bola Biblia v stredoveku sfalšovaná? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

len na doplnenie.
Bibliu preložil niekedy koncom 4. či začiatkom 5. storočia z hebrejčny a gréčtiny do latinčiny sv. Hieronym. originál tohto prekladu je bez pochýb vo Vatikáne.
a boľševizmus musí byť zničený!!!
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

tak prečo ho skrývajú?

aby
nevyšli najavo tie pohanské tradície a modlárstvo, ktorými Vatikán nahradil učenie Boha otca a jeho syna?
 

Tie staré rukopisy boli objavené nedávno

Viete čo je zaujímavé? Že spomínané staré rukopisy boli objavené nedávno, to znamená že v dnešnej dobe vieme pôvodné znenie Novej Zmluvy zrekonštruovať omnoho presnejšie ako pred napríklad 500 rokmi a kritici, ktorí porovnávajú staré texty zistili, že Biblia pozmenená nebola, že tam boli v opisoch nepodstatné rozdiely, alebo chyby, ale ani jeden z nich nemenil podstatné vieroučné veci. Mohla by som aj písť o náleze v Kumránskej jaskyni pokiaľ ide o Starú zmluvu, ale to je iná téma.
 

Maria Tvrdonova

píšeš o Biblii, ale mám dojem, že by si mala rozlišovať medzi Starým a Novým zákonom. Lebo je to (aspoň podľa mňa) taký rozdiel ako medzi Iliadou a Odyseou. Z Tvojho príspevku nie je jasné na čo konkrétne reaguješ, lebo je dokázané, že Biblia menená bola. Starý zákon bol od Mojžiša, ktorý ži cca v r.1200 p.n.l až d r. 100 n.l. a Nový zákon sa etabloval až v našom letopočtu do r. 692 . Myslím si, že presnosť je v tomto prípade dôležitá, keď chceme rozoberať takú tému, akú si nastolila. Ak je Ti to proti srsti, tak si mala všeobecne písať o viere a nik by Ti v tom oponovať nemohol. S pozdravom- antika
 
Hodnoť

Najvacsia sranda je,

ako krestania tvrdia, ze biblia ostala nezmenena po tisicky rokov. Ale ked uvadzaju citaty z Biblie, tak k tomu musia aj uviest, ze podla ktoreho prekladu je to v nej napisane. :-D
 

presne tak, stačí ak evanjelici+katolíci

otvoria svoju Bibliu
a
hneď sa otvoria aj dva svety....

1. Mojžišova
2. KAPITOLA
18 A Hos­podin Bôh riekol: Nie je dob­re byť človekovi samot­nému; učiním mu po­moc, ktorá by bola jemu roveň.

:::::::::::::::::

Kniha Genezis - kapitola 2
18 Potom Pán, Boh, povedal: "Nie je dobre byť človeku samému. Urobím mu pomoc, ktorá mu bude podobná."
 
Hodnoť

panna Maria

rok 130 a dalej, ktore spominate su storocim druhym (2).

Neviem ci som sa stretol s nazorom, ze niekto umyselne falsoval bibliu. Skor ide o nevedome zmeny vyznamu pri nespravnych prekladoch (a ze sa toho muselo narobit hromada, o tom niet pochyb). Ale nedivil by som sa, aj keby v mnohych tych pribehoch boli zamerne zmeny aby "lepsie" pasovali na novu dobu. Ved aj dnes...mame doma vytlacok tejto knizky pompezne nazvanej "Sv. pismo". Pozeram, ze co to je take hrube. No bodaj by nebolo ked polovicu obsahu tvori "odborny" vyklad nasich modernych teologov. Pod kazdou jednou stranou tretina az polka textu je poznamka pod ciarou, kde sa to (paradoxne) asi blbo napisane bozie slovo snazia vysvetlit. A samozrejme, nezabudnu podotknut, co je myslene naozaj a co len ako pribeh, co netreba brat doslova. Ved co by to bolo za knazov, aby neopravovali slovo samotneho Boha, ze?
 

 

Peter,
tie rozdiely v jednotlivých prekladoch sú len v synonymách, obsahovo sú rovnaké, líšia sa len štýlom autora.
pokiaľ ide o vysvetlivky, nájdete ich len v katolíckej Biblii.
 

haha

tento vtip bol celkom podareny. :-)
 

Peter, poradím ti

Pokiaľ máš doma Sv. Písmo, ide víkend, urob si kávičku, sfúkni z tej knihy prach, vylož si nohy, otvor si nejaké evanjelium - napríklad podľa Marka /to je najkratšie, zvládneš ho rýchlo/ a pusti sa do čítania. S poznámkami pod čiarou sa zaoberať vôbec nemusíš.
Garantujem ti, že to nebude nudné čítanie, lebo tam nenatrafíš na nudné filozofie ale dynamický život a slová Ježiša a urob si vlastný názor na to čo si čítal. Možno budeš prekvapený nie len tým, že to bude veľmi vzrušujúce čítanie, ale aj tým, že ten Ježiš je úplne iný ako si si ho predstavoval, alebo ako ho náboženskí ľudia vykreslili. Koniec koncov, patrí to aj ku všeobecnému vzdelaniu a nie je to hanba, že si nikdy nečítal najprekladanejšiu knihu na svete a nevieš nič o najznámejšej historickej osobnosti?
 

 

je celkom zaujimave ze ste Petra odkazali zrovna na Marka, ktoreho koniec je vseobecne uznavany ako takmer urcite doplneny ovela neskor a niekym uplne inym ako bol Mark (novsie verzie biblie dokonca jasne uvadzaju, ze verse 9-20 sa nenachadzaju v povodnych textoch http://www.biblegateway.com/pa...)

http://www.bible-researcher.co...
pozor, to nasledujuce je velmi dlhy, velmi podrobny a velmi vedecky clanok
http://www.errancywiki.com/ind...
 

 

Preco si myslis, ze som evanjelia necital? Ale cital som aj nieco zabavnejsie, nieco, co len so zatatymi zubami prijimate a najradsej by ste sa toho zbavili ako prebytocnej pritaze, ale neda sa, kedze kazdy jeden preklad NZ hovori, ze Jezis neprisiel nic menit na povodnom zakone, prisiel ho len naplnit - ano presne tak, hovorim o starom zakone.

Mimochodom, co ma po tom, ze ide vo vasich snoch o najcitanejsiu knihu v dejinach (silno o tom v konkurencii do zblbnutia citaneho koranu pochybujem)? Ja si skor myslim, ze je tvojou hanbou, ze si necitala napriklad Euklidove Zaklady (ale ziadne obavy, aj ja sa mozem hanbit, original tie spisy som necital ani ja :)). Je to omnoho starsia kniha, ktora mala na svet vacsi dopad ako bar sarovekych hebrejskych mytov a legiend. Tie spisy totiz tvrdia nieco naozaj skutocne o tomto svete a to ani nie je nutne nasilim vtlkat ludom do hlav, ze je to bozie slovo a teda pravda. Ked je nieco pravda, moze to byt aj utla knizka bez propagandy a prezije tisicrocia a ludia ju obdivuju pre jej krasu. Toto si biblia povedat nemoze. Ta by bez trestania, nasilneho pretlacania a potlacania opozicie nevydrzala dlhsie ako 10 rokov v medzi pustnymi poloblaznami.
 

 

Predstav si Peter, ze so Starym zakonom ziadny problem krestania nemaju - prave naopak, miluju ho.
Inac, pochybujem ze si tak neznaly historie a ze si sa len pomylil - konkretene, ze ta zakazovana, palena a nasilne potlacana kniha bola prave Biblia a cuduj sa svete, stale je tu. Keby si dal na hromadu vsetky knihy napisane proti Biblii, bola by to niekolko sto metrov vysoka kopa a ako vidis, Biblia obstala.
 

 

Peter a od koho máš tú informáciu, že kresťania by sa starého Zákona radi zbavili? Ty čerpáš rozumy od toho "múdreho" pána, ktorý vie o Bohu a kresťanstve menej ako môj šesť ročný syn. Čo tak prečítať si ten Nový Zákon a vytvoriť si vlastný názor?
Priznaj sa, že si žiadne evajelium nečítal. Chápem to, bojíš sa, že by to nabúralo tvoj svetonázor.
 

 

ja som uz len musim usmievat, citajuc tvoje reakcie :)

Dobru noc
 

 

Ale na otázku, či si čítal nejaké evanjelium si mi aj tak neodpovedal.
 

??

"Preco si myslis, ze som evanjelia necital? Ale cital som aj nieco zabavnejsie,"

Evidentne čítal.
 
Hodnoť

 

Rozprávky od Andrsena a bratov Grimmovcov, dokonca aj od Dobšinského ma zaujali viac a nikto nepochybuje o ich autentickosti :-)))
 
Hodnoť

 

Narýchlo som si prečítal uvedené príspevky, a tak ma napadlo, načo diskutovať o niečom, čo je tu pevne zakorenené už 2000 rokov, radšej by sa mal človek zamyslieť nad tym, čo mu ponúka táto spoločnosť a kam ho vedie, a kto ho tu oblbuje takmer 24 hodín denne, za socializmu to boli komunisty, po 89-roku súčastní ide-alisti.
 
Hodnoť

Snáď pozmenená

Ten nadpis je nesprávny. Správe to má byť "pozmenená" nie sfalšovaná.
A či bola pozmenená ? Prirodzene že bola. Prečo by nemala byť pozmenená. Každý politický dokument býva pozmenený, aby sa prispôsobil novej situácii.
 

Biblia už v stredoveku

nebola ani pozmeňovaná, nebolo by to možné, tu musím dať Márii za pravdu - vtedy už existovalo množstvo odpisov, takže by sa na nejaké zásadnejšie zmeny prišlo. Samozrejme, nechcem teraz bazírovať na presnom dátume začiatku stredoveku, myslím najmä obdobie už končiaceho temného veku. Počas temna však asi mali ľudia iné starosti a schopnosti, ako pozmeňovať Bibliu.

Biblia však bola a je prekladaná, a to môže ako nástroj "falšovateľa" aj stačiť. Stačí si pozrieť online Biblie, ktoré umožňujú prepínať preklady, a zistíme, že u zložitejších veršov sú medzi prekladmi do jedného jazyka priam priepastné rozdiely. O rozdieloch medzi jazykmi už ani nehovorím.

Napr. naše krásne slovo "blížny", so silným humanistickým nábojom, v anglickej Biblii nenájdeme, tam je len obyčajné neighbour - sused. Staršie anglické Biblie prikazovali "nezabiješ" (teda ani zviera), novšie len "nezavraždíš" (You shall not murder - t.j. len človeka), niektoré dnešné sa vracajú ku "kill" a v podstate nútia veriaceho byť vegetariánom.

Nájdu sa verše (to sú tie nezrozumiteľné), ktoré sú v každom príklade diametrálne odlišné, takmer sa nezdá, že ide o ten istý verš. U známeho incidentu, keď Boh na žiadosť proroka Elíšu nechá medveďom roztrhať 42 detí sa mnohí prekladači a vykladači snažia tvrdiť, že nie deti, ale teenageri, že sa neposmievali, ale kameňovali, že roztrhať neznamená zabiť (to kameňovanie má byť napr. skryté vo vete "choď hore").

Na záver už len musím dodať, že aj grécky preklad Starého zákona a latinský preklad Nového sú už prekladmi, a že existuje aj viacero rôznych latinských a gréckych prekladov.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 419
 2. Ivan Mlynár: Je Jaroslav Spišiak druhým omylom ministra vnútra Romana Mikulca ? 2 385
 3. Rudolf Pado: Hyeny medzi nami 1 576
 4. Július Kovács: Black out je jediné dobré riešenie, plne podporujem Matoviča. 1 477
 5. Michael Achberger: Toto pred spaním nejedzte... 1 168
 6. Milan Kuruc: Sme v kríze. Prekopme aj podporu v nezamestnanosti 917
 7. Juraj Štubniak: Sledujú nás? 871
 8. Ctirad Klimčík: Blackout Igora Matoviča 861
 9. Mária Vrška: Korona v Srbsku 818
 10. DagmaRA Sarita Poliaková: Žena muža teplom motivuje 620

Rebríčky článkov


 1. Martin Fletcher: Ukliďme Česko, koronaviru navzdory!
 2. Michael Laitman: Syndróm vyhorenia
 3. Martin Krištoff: Cenový paradox: kým ceny elektriny na burze klesajú, domácnostiam hrozí zdraženie
 4. Roland Ondrus: Cockfight
 5. Viliam Majda: Pokračovanie Čo navrhuje spoločenstvo Európskych železníc pri EU a čo potrebuje doprava?
 6. Juraj Kováč: O kolektívnej ekonomickej (ne)imunite
 7. Štefan Vidlár: Monštrum Covid
 8. Radovan Čipka: Podvodníkom sa darí s kryptomenou
 9. Jakub Tinak: Roky desaťnásobne preplácam mobilných operátorov
 10. Vladimír Seman: Slovenský test na koronavírus 2.


Už ste čítali?