Naplnené proroctvá biblickej knihy Daniel

Autor: Mária Tvrdoňová | 27.2.2015 o 14:29 | (upravené 28.2.2015 o 16:36) Karma článku: 6,03 | Prečítané:  3999x

Čím sa Biblia odlišuje od iných náboženských kníh? Prečo by som nemala viac veriť tomu, čo sa píše v Koráne, Védach či iných svätých knihách? Existuje vôbec objektívny dôkaz, ktorý by potvrdil, že práve Boh Abraháma, Izáka a Jákoba je tým pravým Bohom?

V prorokovi Izaiášovi je odvážna výzva: Boh ústami proroka vyzýva iné božstvá, nech dokážu, že sú skutoční tým, že budú predpovedať budúce udalosti. Zároveň na preukázanie toho, že On je tým pravým Bohom, predpovedá budúce udalosti dávno pred tým, ako sa stanú (1)

A práve týmto je Biblia jedinečná – obsahuje nie hmlisté proroctvá, ktoré sa dajú vyložiť rôzne, ako napríklad Nostradámove, či Sibiline, ale konkrétne, ktoré boli napísané storočia pred tým, ako sa prorokované udalosti udiali.

Dalo by sa napísať množstvo strán, ako sa detailne naplnili proroctvá o znovunavrátení Židov do svojej domoviny a obnovení štátu Izrael, či proroctvá o Mesiášovi, ale v tomto článku sa budem stručne venovať biblickej knihe Daniel, ktorá bola údajne napísaná okolo roku 600 p. n. l.

Proroctvá tejto knihy sa naplnili s takou presnosťou, že kritici, ktorí neveria v existenciu Bohom inšpirovaných zjavení, vyhlásili, že tie časti, ktoré sa už naplnili, mohli vzniknúť jedine po "prorokovaných" udalostiach.

Toto ich tvrdenie však naráža na dva problémy.

Hoci títo kritici neveria, že autorom bol Daniel v 6. storočí p.n.l., nepopierajú, že kniha Daniel bola hotová najneskôr v 2. storočí p.n.l. Avšak Daniel predpovedá aj udalosti, ktoré sa udiali neskôr – napríklad zabitie Krista a zničenie Jeruzalema rímskym vojskom.

Ale máme indície, ktoré predsa len indikujú vznik ešte skorší vznik knihy. V roku 1947 boli v Izraeli objavené dvetisíc rokov staré Kumránske zvitky. Nielenže zasadili smrteľnú ranu teóriám, že biblické texty sa prepisovaním zmenili, ale dokazujú, že kniha Daniel bola pravdepodobne napísaná okolo roku 600 p.n.l. Napísaná je totiž v aramejskom dialekte, ktorý sa v 2. storočí p.n.l. už dávno nepoužíval.

Keď babylonský kráľ Nabuchodonozor v roku 606 p.n.l. obsadil Judsko, medzi zajatými Židmi bol aj mladý Daniel. Nabuchodonozor bol rozumný kráľ, lebo z krajín, ktoré opanoval, si nezobral len materiálne bohatstvo, ale vybral si aj vplyvných inteligentných mládencov z popredných rodín, nechal ich vyučiť a využil v prospech svojho kráľovstva. Medzi týmito mládencami bol aj Daniel, ktorý čoskoro získal vysoké postavenie nielen na babylonskom, ale neskôr aj na Perzskom kráľovskom dvore.

Počas svojej služby mal niekoľko proroctiev o budúcnosti. Predpovedá vzostup a pás štyroch svetových ríš na území okolo Stredozemného mora. (2)

 Prvou je babylonská ríša, ktorú prirovnáva ku zlatej hlave, či levovi s krídlami orla. (3) Takéto sochy totiž stáli pre bránami babylonského paláca. Hlavné mesto rozsiahlej babylonskej ríše sa trblietalo slávou viac ako sedemdesiat rokov. Podľa archeologických výskumov to bolo nedobytné mesto, ktorého hradba dosahovala výšku desiatky metrov a siahala až do hĺbky desať metrov, aby nepriateľ pod ňou nedokázal vykopať tunel. Hradby mali šírku asi 25 metrov. Napriek všetkej pompéznosti, Babylon padol tak, ako predpovedal Daniel, aj iní biblickí proroci. (4)

Ďalšou ríšou, bola Médsko – Perzská ríša, ktorá trvala asi dve storočia, teda do roku 331 p.n.l. Daniel ju prirovnáva ku strieborným prsiam s dvoma ramenami, dvom rohom, z ktorých je jeden väčší ako druhý, či medveďovi.(5) Naozaj pozostávala z dvoch kráľovstiev, v ktorom sa Médovia neskôr úplne dostali pod vládu Peržanov.

Perzskú ríšu obrovskou rýchlosťou dobyl Alexander Macedónsky, ktorého Daniel nazýva aj gréckym kráľom. (6) Rýchlosť, ktorou sa mladému Alexandrovi podarilo podmaniť si celé územie až po Indiu, bola mimoriadna. Nečudo, že je v Danielovom proroctve znázornený aj ako leopard so štyrmi krídlami.(7) Štyri hlavy leoparda symbolizujú štyroch generálov Alexandra Veľkého, ktorí si po jeho smrti rozdelili ríšu, presne podľa predpovede Daniela. (8) Prorok detailne opisuje ďalšie udalosti, vrátane vlády sýrskeho kráľa Antiocha Epifana (175-164p.n.l.), pod vládou ktorého si Izraelský ľud zažil veľa trápenia. (9) Nielenže dal zabiť množstvo politických a náboženských vodcov Židov, vrátane najvyššieho veľkňaza, rozhodol sa zničiť židovské náboženstvo, zakázal každodennú chrámovú obeť a na oltári obetoval bravčovú krv, čo bolo v Judaizme ohavnosťou. Mojžišov zákon postavil mimo platnosť a nútil Židov uctievať pohanské božstvá. Židia sa tejto tyranii vzbúrili a vypuklo Makabejské povstanie. Odo dňa kedy Antiochus obsadil Izrael, až do jeho smrti, uplynulo presne dvetisíc tristo dní, ako prorokoval Daniel. (10) Z týchto dôvodov sú kritici Biblie presvedčení, že kniha bola napísaná krátko po vláde Antiocha Epifana.

Avšak zabúdajú, že Daniel vo svojich proroctvách pokračuje ďalej. Predpovedá nástup rímskej ríše, ktorá má byť " mocná ako železo, ako železo všetko láme, tak aj ono všetko rozdrví a poláme." (11) a pripodobňuje ju ku strašnému zvieraťu zo železnými zubami.(12)

Ba dokonca predpovedá, že 483 rokov po znovuvybudovaní Jeruzalema bude v uliciach Jeruzalema zabitý pomazaný (slovo "pomazaný" v gréčtine znamená Kristus) a Jeruzalem a chrám budú spustošené. (13)

Samotný Ježiš Kristus sa pri predpovedi budúcich udalostí odvoláva na knihu Daniel.(14)

V roku 70 rímsky cisár Titus obľahol a dobyl Jeruzalem a zrovnal ho zo zemou. Rímske vojská zničili chrám a tak sa naplnili slová Daniela aj Ježiša, že "neostane kameň na kameni." (15), po povstaní Bar Kochbu (132-135) Rimania Židov z ich krajiny vyhnali a "Jeruzalem bol šliapaný od pohanov" až do roku 1967, kedy po šesťdňovej vojne Izrael znovu získal Jeruzalem. (16)

Daniel ešte predpovedá, že v čase trvania Rímskej ríše, Boh dá povstať inému kráľovstvu, ktorého vplyv sa bude neustále zväčšovať až zaplní celú Zem a zničí vládu všetkých predchádzajúcich. (17)

Pred vzkriesením Ježiša Krista z mŕtvych boli Židia jediným národom, ktorí poznali a uctievali pravého Boha. Avšak presne podľa biblických predpovedí, že Mesiáš prinesie svetlo národom, po zmŕtvychvstaní sa poznanie pravého Boha začalo rapídne šíriť aj medzi pohanskými obyvateľmi rímskej ríše (18) a v 20. a v 21. storočí sa napĺňajú slová Krista "toto evanjelium kráľovstvá bude hlásané na svedectvo všetkým národom až do posledných končín Zeme" (19)

Ako vedel prorok Daniel storočia dopredu predpovedať vývin udalosti?

Som presvedčená, že na to je jediné vysvetlenie – Boh Biblie chcel ľuďom poskytnúť dôkaz, že je pravdivý a jeho slovu sa dá dôverovať.

Určite sa niektorí pýtate, o čo sa svojimi blogmi pokúšam. Prečo potrebujem druhých ľudí presviedčať o svojej pravde a nenechám ich veriť si čomu chcú? Nie je to úplne jedno, čomu človek verí? Nestačí byť dobrým človekom? Veď sa v toľkých veciach každý z nás mýli a nijak to neovplyvňuje kvalitu nášho života. Prečo by teda malo vadiť, ak sa človek pomýli v otázke viery a uctieva nesprávneho Boha?

Dôvodom, prečo to robím je ten, že som presvedčená, že s rovnakou presnosťou sa naplnia aj tieto slová proroka Daniela:

"Mnohí z tých, čo spia v prachu zeme, sa zobudia: Jedni pre večný život, ale druhí na večné zavrhnutie a hanbu." (20)

Ježiš o sebe prehlásil, že je jedinou cestou k Bohu, lebo On jediný vie dať odpustenie hriechov a večný život. Preto vôbec nie je jedno, ako sa človek rozhodne a čomu verí, lebo to rozhodne o jeho večnom osude.

Ako môžeš získať večný život?

 

 

Poznámky:

1. Izaiáš 46/9-10, Izaiáš 41/21-24

2. Daniel 7/2 – Veľké more v Biblii vždy predstavuje Stredozemné more.

3. Daniel 2/31-38, Daniel 7/3-4

4. Izaiáš 13/19-22, Daniel 2/39, Daniel 5/28

5. Daniel 7/5, Daniel 2/31-39, Daniel 8/2-4

6. Daniel 8/21

7. Daniel 7/6

8. Daniel 8/5-8, 22

9. http://en.wikipedia.org/wiki/Antiochus_IV_Epiphanes#Sacking_of_Jerusalem_and_persecution_of_Jews

10. Daniel 8/9-14

11. Daniel 2/40-43

12. Daniel 7/7

13. Daniel 9/24-26. V hebrejčine týždeň znamená aj sedem, teda označuje sedem rokov. Nariadenie o návrate židov do Izraela vydal kráľ Artaxers v roku 445 p.n.l. Od návratu Židov po znovuvybudovanie Jeruzalema uplynie 7 týždňov, teda 49 rokov a po zabitie Pomazaného, ted Krista ďalších 62 týždňov, teda 434 rokov, čím sa dostávame k dátumu 32 n.l.

14. Matúš 24/15

15. Matúš 24/2, Lukáš 21/6, Lukáš 19/43-44

16. Lukáš 21/24

17. Daniel 2/34-35, 2/44-45

18. Tacitus Ann. XV 44

19. Matúš 24/14

20. Daniel 12/2

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Inšpekcia rieši, kto varoval Gašpara pred zadržaním. Sudca menoval aj Kaliňáka

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko môže poslúžiť Sputniku ako experiment

O čom je debata o ruskej vakcíne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Slovenská stratégia očkovania je zdravotnícky škandál milénia

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.


Už ste čítali?