Blázni ochotní umrieť za "lož" o Ježišovom vzkriesení?

Autor: Mária Tvrdoňová | 17.10.2013 o 15:44 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  524x

História pozná kopec fanatikov, ktorí boli ochotní zomrieť za úplne nezmyslené veci. Sú samovražední atentátnici, ktorí zabijú seba aj nevinných ľudí preto, aby sa dostali do raja. Preto argument kresťanov, že Ježiš musel vstať z mŕtvych, lebo prví učeníci boli ochotní zomrieť za správu o Ježišovom vzkriesení vôbec neobstojí. Naozaj?

Všetci ľudia, ktorí zomierajú za „dobré“ veci, si myslia, že to, za čo zomierajú, je pravda. Napríklad samovražedný atentátnik je presvedčený, že za svoj skutok pôjde do raja. Teda ľudia, ktorí sú ochotní zomrieť za lož, v skutočnosti nevedia, že to, čomu veria, je hlúposť.

História pozná kopec prípadov, kedy niekto slovne sfanatizoval davy a presvedčil o svojej pravde. Avšak presvedčiť skupinu ľudí, že niečo videli, dokáže len schopný kúzelník.

Ježišovi učeníci však hlásali, že videli Ježiša po jeho ukrižovaní fyzicky vzkrieseného a to nie raz. Tvrdili, že sa im zjavoval po dobu 40 dní, vyučoval ich, dotýkali sa ho, jedávali s ním a nakoniec ho videli ako vstúpil na nebesia.

Keby však Ježiš nevstal z mŕtvych a učeníci by vedeli, že to, čo hlásajú, to, za čo znášajú prenasledovanie a smrť, je lož, garantujem vám, že by netrvali na svojom presvedčení.

Ale čo ak ich niekto zhypnotizoval, nadrogoval a mali halucináciu?

Je úplne nepravdepodobné, že by všetci dvanásti a stovky ďalších svedkov mávali po štyridsať dní halucinácie údajne vzkrieseného Ježiša.

A keby aj, ich nepriatelia, aby potlačili túto správu o vzkriesení by im hneď ukázali ten správny hrob s mŕtvym Ježišovým telom. Akonáhle by obyvateľom Jeruzalema ukázali hrob s mŕtvym Ježišovým telom, bolo by po senzácii a celá povera o vzkriesení by rýchlo zanikla.

Bolo predsa v záujme židovských náboženských vodcov a rímskych úradov zastaviť toto nové hnutie postavené na viere vo vzkrieseného Ježiša a mali k tomu aj potrebné páky predložiť spoľahlivý dôkaz toho, čo sa stalo s Ježišovým telom.

A to, že telo záhadne zmizlo zo zapečateného hrobu, ktorý strážili vojaci, potvrdili aj nepriatelia. Veď rozšírili správu, že učeníci jeho telo ukradli.

Čo ak ho naozaj učeníci ukradli a potom tvrdili, že vstal z mŕtvych? Keby to bola pravda, učeníci by vedeli, že všetky sľuby, ktoré dal Ježiš o večnom živote je lož. Vedeli by, že z toho nič nebudú mať. Ktosi povedal: „Veľa ľudí zomrelo za dobrú vec. Dobrá vec učeníkov však zomrela na kríži.“

Neverím, že na tejto zemi nájdete fanatika, ktorý je ochotný znášať prenasledovanie a smrť za to, o čom VIE, že je lož. Ak aj áno, nie je možné, že by sa pod tlakom prenasledovania a hrozby smrti niktorý z učeníkov nepriznal, že telo ukradli.

Máme niekoľko historických záznamov (Ignácius, Polykarp, Terulián), ktoré potvrdzujú, že učeníci boli ochotní za to, že verejne hlásali vzkrieseného Ježiša znášať prenasledovanie, dokonca smrť. Takto skončili jednotliví učeníci (nebudem uvádzať jednotlivé zdroje, ale niektoré správy o smrti sú lepšie historicky doložené ale niektoré sú len neskoršie legendy)

Peter – ukrižovaný

Matúš – sťatý mečom

Ján – prirodzenou smrťou

Jakub, syn Alfeov – ukrižovaný

Filip – ukrižovaný

Šimon – ukrižovaný

Bartolomej – ukrižovaný

Tadeáš – zabitý šípmi

Tomáš – prebodnutý kopiou

Jakub, syn Zebedeov – sťatý mečom

a mohla by som spomínať ďalších…

Znovu opakujem: To, že niekto niečomu verí až tak, že je za to ochotný zomrieť samozrejme neznamená, že to, čomu verí je pravda. Je to však dôkazom toho, že tej myšlienke verí. Ale oklamať jedenástich učeníkov a mnohých ďalších, že po dobu štyridsiatich dní vídavali vzkrieseného Ježiša nie je možné.

Fakt, že všetci učeníci okrem Jána boli za svoju vieru vo vzkrieseného Ježiša popravení a nikdy sa svojej viery nevzdali, je presvedčivým dôkazom toho, že učeníci naozaj verili tomu, čo hlásali.

Niektorí však tvrdia, že vôbec nevieme, čomu prví kresťania verili a že nie je jasné, že zomreli za vieru vo vzkrieseného Ježiša. Čo ak zomierali len za nejaké myšlienky a Ježišovo učenie?

V predchádzajúcich štyroch článkoch som dokázala, že z najrannejších písomných záznamov 1. storočia vieme, že to, čo učeníci hlásali a to, za čo zomierali bol fakt, že Ježiš vstal z mŕtvych a ukázal sa im.

Liberálna odborníčka Paula Fredriksenová hovorí: “Viem, podľa ich vlastného vyjdrenia, že to, čo videli, bol vzkriesený Ježiš. Oni to hovoria a všetky historické dôkazy, ktoré máme, následne potvrdzujú ich presvedčenie, že toto videli. Ja nehovorím, že oni naozaj videli vzkrieseného Ježiša. Nebola som tam. Neviem, čo videli. Ale ako historička viem, že niečo vidieť museli.”

 

Poznámka: Od momentu, kedy som začala blogovať, som dokázala, že diskusie sa nebojím. Preto niektorých čitateľov možno prekvapí, že som po prvý krát zakázala diskusiu. Dôvod je ten, mám iný názor na to, čo je porušenie kódexu ako majú administrátori. Neviem, čím porušili kódex tieto príspevky: http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/20357029/Kto-vymyslel-historku-o-Jezisovom-vzkrieseni--2-cast.html

http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/20378416/Kto-vymyslel-historku-o-Jezisovom-vzkrieseni--2-cast.html

http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/17448416/Informacia-ulozena-v-DNA-je-dokazom-inteligentneho-Stvoritela1.html

http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/17469390/Informacia-ulozena-v-DNA-je-dokazom-inteligentneho-Stvoritela1.html

http://blog.sme.sk/diskusie/dpl/17474330/Informacia-ulozena-v-DNA-je-dokazom-Inteligentneho-Stvoritela2.html

a množstvo iných príspevkov. Trochu som sklamaná, keď si dám námahu pozháňať informácie a napísať ich a nakoniec zistím, že čitateľ sa k nim ani nemôže dostať, keďže už sa nedajú zobraziť.

Samozrejme rešpektujem právo administrátorov vymazať všetky príspevky, s ktorými nesúhlasia (sú predsa súkromné médium), ale zároveň využívam právo blogerov, ktorí su mimo výber, zakázať diskusiu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE MARTIN KUGLA

Prečo Matovič zháňa pečiatku

Rád by sa podelil o zodpovednosť. O Sputniku vieme žalostne málo.


Už ste čítali?