Ďalší bombastický dôkaz potvrdzujúci evolučnú teóriu.

Autor: Mária Tvrdoňová | 23.1.2012 o 17:29 | (upravené 26.9.2012 o 6:33) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  3348x

V sekcii veda SME sa objavil článok o ďalšom bombastickom dôkaze, ktorý má vyriešiť jeden z mnohých problémov evolučnej teórie. O aký problém ide? Ako pred miliardami rokov došlo k tomu, že z jednobunkového organizmu vznikol mnohobunkový organizmus ktorý sa skladá z mnohých rôznych typov buniek? K vyriešeniu tohto problému prispeli William Ratcliff a Michael Travisan z Minnesotskej univerzity, ktorým sa v laboratóriu podarilo dokázať, že z pivovarských kvasníc vznikajú mnohobunkové zhluky. Ich experiment vzbudil obrovský záujem, ale naozaj tento experimentálny dôkaz rieši spomenutý problém evolúcie? Ani náhodou.

K tomu, aby sa z jednej bunky po čase vyvinula jabloň, žirafa, či netopier, ako píšu v článku, nestačí schopnosť buniek tvoriť mnohobunkové zhluky, ale musí dôjsť ku diferenciácií buniek v mnohobunkovom organizme.
Organizmus sa totiž neskladá z jedného typu buniek, ale z mnohých typov buniek, ktoré sú úplne rozdielne.
A ako došlo k tomu, že mnohobunkové organizmy sa zmenili zo zhluku rovnakého typu buniek na špecializované bunky rôzneho typu?
A tu evolúcia končí v slepej uličke, lebo z genetického hľadiska ide o úplne neriešiteľný problém.
Uvediem jednoduchý príklad dvoch rôznych typov buniek, ktoré musia spolupracovať, hoci vyššie organizmy majú tisíce rôznych typov buniek.
Vezmime si vzťah medzi svalovou a nervovou bunkou.
Pre tieto dva typy buniek je potrebné.
1. Dve sady génov kódujúcich vlastnosti obidvoch typov buniek
2. Gény umožňujúce selektívnu aktiváciu jednej alebo druhej sady génov.
3. Gény, alebo sekvencie DNA, citlivé voči impulzom z okolitého prostredia a určujúce, ktorá z možností bude aktivovaná a zároveň gény, ktoré vytvárajú chemické látky aktivujúce diferenciáciu buniek.
4. Gény, ktoré budú riadiť spoluprácu medzi týmito dvoma typmi buniek.

Ľudia, ktorí poznajú evolučnú teóriu len povrchne si väčšinou myslia, že ku evolučným zmenám dochádza vďaka tlaku prostredia, avšak nie je to tak. V evolúcii platí pravidlo, že najprv náhodne vzniknú gény, ktoré sú otestované až potom ako sa prejavia.
V prvom rade si treba uvedomiť, že všetky spomenuté gény mohli vzniknúť jedine náhodne, pretože jednobunkový živočích nevie, že raz chce byť napríklad jaštericou.
A až prírodný výber otestoval a selektívne vybral gény, ktoré náhodne vznikli.
Avšak štatistická pravdepodobnosť náhodného vzniku tisícov a tisícov nových génov je omnoho menšia ako je počet častíc vo vesmíre.

A k tomu aby novovznikajúci organizmus mal nejakú výhodu v prírodnom výbere je potrebné aby tisíce týchto mutácii prebehlo naraz u jedného organizmu, alebo vo veľmi krátkej dobe. Uvediem príklad. Ak by vznikli všetky spomenuté potrebné gény, okrem génov, ktoré zabezpečujú komunikáciu medzi nervovou a svalovou bunkou, všetky mutácie, ktoré už prebehli, sú úplne zbytočné, lebo organizmus by nebol funkčný a nemal by žiadnu výhodu v boji o prežitie.
Keďže má evolučná teória toľko problémov, nečudo, že v spomínanom článku citovali Ratcliffa, ktorý povedal. „Vlastne ani neexistuje veľa vedcov, ktorí sa zaoberajú evolúciou experimentálne; snažia sa o evolúcii uvažovať, nie odhaľovať postupy, ktoré sa v nej uplatnili.“
Evolučná teória týmto stále ostáva len teóriou postavenou prevažne na neoveriteľných hypotézach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?