DNA nemohla vzniknúť chemickou evolúciou.

Autor: Mária Tvrdoňová | 22.9.2011 o 10:42 | (upravené 5.1.2012 o 10:51) Karma článku: 11,61 | Prečítané:  4823x

V článku rozprávka o vzniku života v organickej prapolievke, som stručne vysvetlila jednu z teórií vzniku života, kde sa predpokladá, že najprv vznikali aminokyseliny v organickej prapolievke, ktoré sa pospájali do bielkovinových reťazcov. Najväčším problémom tejto teórie je, že pokiaľ by aj bielkoviny použiteľné pre život vznikli (čo je štatisticky veľmi málo pravdepodobné), neexistuje mechanizmus, ktorý by umožnil ich replikáciu. Preto viacerí vedci v súčasnosti preferujú teóriu, že najprv vznikli nukleové kyseliny, respektíve nukleové kyseliny vznikali naraz s bielkovinami, čím vznikla sliepka aj vajce zároveň. Avšak problém náhodného vzniku nukleových kyselín je omnoho väčší ako problém vzniku bielkovín.

DNA je makromolekula zložená z nukleotidov. Nukleotidy DNA jsou vždy složené z cukru deoxyribózy, fosfátovej skupiny (zvyšku kyseliny fosforečnej) a jednej zo štyroch nukleových báz (adenín, guanín, cytozín a tymín), ktoré nesú genetickú informáciu. Prvé dve patria medzi puríny, zvyšné dve medzi pirimídiny. Je úplne vylúčené, aby DNA vznikla chemickou evolúciou, lebo na vznik purínov a pirimidínov je potrebná vysoká koncentrácia kyanidu. Napríklad kondenzáciou kyanovodíku v koncentrovanom čpavku sa tvorí adenín. Avšak aj keby sa všetok dusík v atmosfére zmenil na kyanid amónny a rozpustil v oceáne, nedosiahol by koncentráciu potrebnú na vznik purínov a pirimídinov. Je pravda, že vedcom sa v laboratóriu podarilo vytvoriť puríny a pirimidíny, ale nikdy sa im nepodarilo naviazať zvyšok kyseliny fosforečnej ani vytvoriť prirodzené nukleotidy kondenzáciou s ribózou alebo deoxyribózou. Avšak predpokladajme, že v prvotnej atmosfére zeme bola vysoká koncentrácia kyanidu a nukleové bázy naozaj vznikli. Lenže DNA obsahuje aj cukor deoxyribózu a pokiaľ by bol prítomný kyanid, žiadne cukry by nám nevznikli. Avšak predpokladajme, že k nám nukleové bázy nejako doleteli na meteorite z nejakej planéty a zázračne to prežili a cukry tu už boli. Ostáva nám problém ako pospájať jednotlivé časti nukleových kyselín do reťazca, lebo je nemožné, aby sa to stalo prirodzenou chemickou cestou. V živých organizmoch to robia zložité enzýmy a zloženie tých enzýmov je zakódované v molekule DNA, ktorú potrebujeme vytvoriť, takže sme pri probléme so sliepkou a vajcom. Avšak ak by nám aj DNA vznikla, pokiaľ nie je súčasťou živej bunky, je nám úplne zbytočná. DNA je len nositeľkou genetickej informácie a potrebujeme komplikovaný mechanizmus na „prečítanie“ tej informácie a „pracovníkov“, ktorí zrealizujú tie inštrukcie v DNA. Okrem toho, nemá schopnosť replikovať sa. Z týchto dôvodov, bola teória DNA nahradená teóriou RNA.

RNA nesie nielen genetický kód, ale funguje aj ako enzým a môže katalyzovať vlastnú sebareplikáciu. Avšak tým bol vyriešený iba jeden problém, ale ďalšie ostávajú. Cukor ribóza sa tvorí vo veľmi nízkej koncentrácii a rýchlo zaniká, teda molekula RNA je vo voľnom prostredí veľmi nestabilná a je vylúčené aby vznikali dlhé reťazce, ktoré vydržia dlhú dobu v stabilnom stave. A opäť, na vytvorenie nukleových báz (RNA má rovnaké nukleové bázy ako DNA, len namiesto tymínu je uracil) je potrebná vysoká koncentrácia kyanidu a tak by nevznikol cukor ribóza.

Najnovšie vedci predložili hypotézu TNA, ktorej molekula sa skladá z jednoduchšieho cukru treózy, nukleových báz a fosfátovej skupiny. Molekuly TNA majú totiž schopnosť tvoriť sa spontánnejšie ako DNA, alebo RNA. Avšak vyvstávajú tu omnoho väčšie problémy, ako v prípade DNA, alebo RNA. V prvom rade, v žiadnych živých organizmoch sa molekula TNA nenachádza, takže nie je zodpovedaná otázka ako sa TNA mohla vyvinúť v DNA alebo RNA. Ten proces evolúcie je omnoho zložitejší ako sa na prvý pohľad zdá, lebo zmena musí prebehnúť na úrovni genotypu a prírodný výber funguje len na úrovni fenotypu, teda ku zmene na RNA by mohlo dôjsť iba vďaka náhode a táto náhodná zmena, alebo súbor náhodných zmien by nemal byť ako otestovaný v prírodnom výbere. Okrem toho vedci nevedia, či TNA má schopnosť katalyzovať chemickú reakciu ako RNA. A ostáva nám tu aj problém ako mohol cukor treóza vzniknúť v prostredí s vysokou koncentráciou kyanidu potrebného na tvorbu nukleových báz.

Ďalšia hypotéza PNA končí v slepej uličke rovnako ako hypotéza TNA, ktorá obsahuje namiesto cukru peptidy a tie kyanid tiež likviduje. PNA sa v živých organizmoch tiež nenachádza.

Existujú desiatky teórií o vzniku nukleových kyselín, z ktorých každá končí v slepej uličke, lebo všetky sú proti chemickým zákonom. Objavili sa teórie, že život vznikol na inej planéte a bol k nám dopravený z vesmíru, ale to len presúva problém na inú planétu. A viera v to, že niečo živé prežilo let vesmírom v prostredí, kde nebolo chránené pred žiarením a že pri dopade na zem nezhorelo je absurdná. Keďže je vylúčené, aby nukleové kyseliny vznikli prirodzenou cestou, logicky najprijateľnejšie riešenie je, že boli stvorené inteligentným Stvoriteľom.

A ak by aj náhodou vznikli, kto zabezpečí, že sa nukleové bázy zoradia v správnom poradí? Nemôže to prebiehať evolúciou, ale len náhodne a štatistická pravdepodobnosť toho, že sa to podarí, je menšia ako počet častíc vo vesmíre.

A ak sa to aj podarí, kto tie genetické informácie prečíta a zrealizuje, ak nukleová kyselina nie je súčasťou bunky? Ale to už je téma na iný článok.

Bibliografia:

http://www.tlg.estranky.sk/stranka/vznik-zivota

http://www.tlg.estranky.sk/stranka/walter-veith

Video č. 5 tajomstvo génov /20 -32 minúta/

http://cs.wikipedia.org/wiki/DNA

http://cs.wikipedia.org/wiki/RNA_sv%C4%9Bt

http://www.newscientist.com/article/mg17924052.500-was-simple-tna-the-first-nucleic-acid-on-earth-to-carry-a-genetic-code.html

http://www.newscientist.com/article/dn3972-new-clues-to-identity-of-first-genetic-molecule.html

http://www.panspermia.org/rnaworld.htm

http://www.upjs.sk/public/media/4354/Biofyzika09.pdf

Walter J. VEITH: Genesis konflikt, Praha 2008

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?