Dá sa spoľahlivo vyvrátiť vzkriesenie Ježiša? - 2.časť

Autor: Mária Tvrdoňová | 12.8.2011 o 14:26 | (upravené 31.10.2012 o 10:05) Karma článku: 9,49 | Prečítané:  2689x

V prvej časti som opísala historické fakty ohľadom Ježišovej smrti a údajného vzkriesenia z mŕtvych. V druhej časti chcem spomenúť viaceré teórie pokúšajúce sa vysvetliť túto záhadu a vyjadrenia historikov, ktorí túto udalosť skúmali.

 

Teória č. 1
Celý príbeh o Ježišovi je legenda napísaná niekedy v 2. -3. storočí
Tento názor žiaden seriózny historik nehlása, ale u nás je dosť rozšírený pod vplyvom socialistických autorov. Poviem len, že historicko – právne skúmanie dokázalo, že Nový zákon bol napísaný v 1. storočí a ukrižovaného Ježiša, o ktorom hlásajú, že vstal z mŕtvych  spomínajú aj iní historici tej doby, napr. Josephus Flavius, Tacitus, Pliny, Suetonius atď. Celá téma autentickosti Nového zákona je dosť rozsiahla a napíšem o nej samostaný článok.

Teória č. 2
Iný hrob.
Kirsopp Lake predložil teóriu, že ženy, ktoré oznámili správu o vzkriesení si splietli hrob a pomýlili sa aj učeníci. Je však nepravdepodobné aby si hrob splietli židovskí vodcovia aj rímska stráž, ktorá pri hrobe stála. Okrem toho učeníci hlásali, že ho videli vzkrieseného a keď tú správu rozširovali, židovskí vodcovia by určite ľuďom ukázali pravý hrob s mŕtvym telom a zastavili šírenie tej správy.

Teória č. 3
Učeníci mali halucinácie.
Celá teória sa neopiera o psychologické princípy, podľa ktorých dochádza ku vzniku halucinácií. Ako mohlo mať asi 500 ľudí rovnakú halucináciu vzkrieseného Ježiša? A ak aj áno, tí čo by chceli zastaviť ten mýtus o vzkriesení by jednoducho ukázali mŕtve telo.

Teória č. 4
Ukrižovaný bol Ježišov dvojník.
Vojaci Ježiša zlapali v prítomnosti učeníkov, ktorí dobre vedeli, že zajali ich majstra a pri kríži bol učeník Ján, ženy, ktoré s Ježišom chodili tri roky a Ježišova matka. Všetci vieme, že matka si svoje deti pozná aj keď má jednovaječné dvojčatá.

Teória č. 5
Teória o strate vedomia.
Ježiš údajne nezomrel, len omdlel a neskôr sa prebral. David Friedrich Strauss, napísal: „Nie je možné, aby niekto, kto sa polomŕtvy vyplazí z hrobu, slabý a bezmocný, kto nutne potrebuje lekárske ošetrenie a obväzy, posilnenie a odpočinok, kto je ešte stále pod vplyvom svojho utrpenia, aby teda niekto taký mohol vzbudiť u učeníkov dojem, že je Pánom nad smrťou a hrobom., Kniežaťom života, a práve to sa stalo základom ich budúceho zvestovania.“
Okrem toho, rímsky vojaci, prebodli Ježiša a z boku mu vyšla zrazená krv, čo bol pre nich dôkaz, že bol naozaj mŕtvy.

Teória č. 6
Učeníci telo ukradli.
Zaujímavé, že muži, ktorí sa rozpŕchli po tom, čo zajali ich majstra, našli odvahu bojovať s rímskou strážou a ukradnúť telo. A vôbec, čo by z toho mali? Veď šírenie správy o vzkriesenom Ježišovi im prinieslo prenasledovanie a všetkým okrem jedného aj smrť. Ako je možné, že pod priamou hrozbou smrti sa ani jeden nepriznal, že si celý príbeh vymysleli. Je pravda, že veľa ľudí zomrelo za hlúposť, alebo lož, lebo nevedeli, že to za čo zomierajú je lož, no učeníci by to, keby naozaj telo ukradli, vedeli.

Teória č. 7
Ježiš vstal z mŕtvych.

Keď vezmeme do úvahy, že Ježiša videlo vzkrieseného vyše 500 ľudí a boli o tom tak presvedčení, že ani prenasledovanie a hrozba smrti ich nezastavila v hlásaní tejto zvesti, prázdny hrob, zmiznuté Ježišovo telo a iné dôkazy, táto teória je z historicko – právneho hľadiska najdôveryhodnejšia.
Jeden z najlepších právnikov v Spojených štátoch, profesor práva na Harvardskej univerzite, Dr. Simon Greenleaf, napísal knihu, v ktorých skúma právnu hodnotu svedectiev apoštolov o vzkriesení Ježiša a dochádza k záveru, že Kristovo vzkriesenie je  - v súlade so zákonmi o pravdivom dôkaze, ako ho používajú súdy – jednou z najlepšie doložených historických udalostí.
Iný britský vedec Brooke Foss Westcott napísal: „Ak zhromaždíme všetky dôkazy,môžeme bez váhania povedať, že žiadna historická udalosť nie je podopretá lepšie a toľkými rôznymi svedectvami ako Kristovo vzkriesenie. Povedať, že pre Ježišovo vzkriesenie nie je dostatok dôkazov, môže len človek, ktorý dopredu vychádza z predpokladu, že to musí byť podvod“
Bolo by veľmi zdĺhavé citovať mnohých historikov, právnikov, archeológov, ktorí skúmali problém vzkriesenia, mnohí z nich najprv so skepticizmom ako napríklad archeológ Sir William Ramsay, ako alebo úmyslom vyvrátiť kresťanstvo ako napríklad oxfordskí profesori Gilbert West a Lord Lyttleton, z ktorých sa mnohí po preštudovaní dôkazov stali Ježišovými nasledovníkmi.
Tak na záver citujem bývalého britského najvyššieho sudcu lorda Darlinga, ktorý po preskúmaní dôkazov z právnického pohľadu dospel k záveru, že „ existujú tak drvivé dôkazy, pozitívne i negatívne, priame i nepriame, že žiaden rozumný súd na svete by nemohol vyniesť iný rozsudok než ten, že správa o vzkriesení je pravdivá“

A záleží na tom vôbec?
Načo sa mám tým vôbec zaoberať?
Ak by Ježiš nekázal také radikálne posolstvo, že On je jediná cesta do neba a že jediný spôsob ako môže mať človek odpustené hriechy a nadviazať spojenie s Bohom je skrze Ježiša, nemalo by veľký význam zaoberať sa tým, či naozaj vstal z mŕtvych. Ale ak vstal z mŕtvych, majú úplne inú váhu aj Jeho výroky a nech sa mi zdajú akékoľvek radikálne, svojim vzkriesením dokázal, že sú pravdivé. Takže ak ich budem ignorovať, hazardujem s mojim večným životom.
Mám sa teda tým Ježišom zaoberať?  Pokiaľ ma netrápi, že od toho závisí jedna maličkosť – môj večný život, alebo večné zatratenie -  tak nemusím.
Mám teóriu, že pokiaľ Boh je a pokiaľ existuje spôsob ako ho môžeme spoznať, určite nám dal dostatok dôkazov a myslím že vzkriesenie Ježiša je jedným  z nich.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?