Dá sa spoľahlivo vyvrátiť vzkriesenie Ježiša?

Autor: Mária Tvrdoňová | 12.8.2011 o 11:57 | (upravené 31.10.2012 o 9:54) Karma článku: 9,27 | Prečítané:  2646x

Ak chcete zničiť kresťanstvo, tak vyvráťte Ježišovo vzkriesenie.   Josh Mc Dowell napísal: „Nedokážem vysvetliť jednu historickú udalosť – vzkriesenie Ježiša Krista. Po viac než 700 hodinách štúdia tejto témy a dôkladnom preskúmaní jej základov som dospel k záveru, že vzkriesenie Ježiša Krista je buď jeden z najšpinavších  a najnehoráznejších podvodov, aký bol kedy ľuďom podstrčený, alebo je to jedna z najdôležitejších historických skutočností.“

Zhrniem fakty, ktoré priznávajú nielen Ježišovi nasledovníci, ale aj jeho odporcovia a rovnako aj nestranní historici tej doby.

Ježiš z Nazareta, ktorý o sebe hlásal, že je Boží syn, bol uväznený, súdený ako politický zločinec a odsúdený na smrť ukrižovaním. Predtým, ako ho zvesili z kríža, skúsení vojaci sa presvedčili, či je naozaj mŕtvy. Potom jeho telo podľa židovských pohrebných zvyklostí zabalili do plátna a v piatok večer vložili do hrobu vytesaného v skale, vchod do hrobu zavalil kameňom vážiacim asi dve tony, zapečatili a k hrobu bola postavená rímska stráž. Každý kto v tej dobe porušil rímsku pečať, riskoval odsúdenie na smrť a rovnako aj vojaci, ktorí počas služby zaspali.

Napriek tomu bol v nedeľu ráno kameň odvalený a hrob prázdny. Ježišovi nasledovníci hlásali, že Ježiš vstal z mŕtvych, že sa im niekoľko krát zjavil a Pavol o niekoľko rokov po tejto udalosti napísal list, kde uvádza, že Ježiš sa po vzkriesení ukázal asi 500 ľuďom, z ktorých mnohí stále žijú. Títo jeho nasledovníci boli tak presvedčení, že správa o vzkriesení je pravdivá, že napriek prenasledovaniu túto správu rozšírili najprv po Jeruzaleme, kde sa tieto udalosti odohrali a v priebehu nasledujúcich desaťročí po celej rímskej ríši.

Odporcovia tvrdili, že Ježišovi učeníci jeho telo ukradli. Takže faktom, ktorý priznávajú všetci, je prázdny hrob, zmiznuté Ježišovo mŕtve telo a horliví hlásatelia správy o vzkriesenom Kristovi.

Podajte spoľahlivé vysvetlenie toho, čo sa v to nedeľné ráno vlastne stalo. Je správa a vzkriesení hodnoverná? Ak nie, ako je možné že sa tento mýtus o vzkriesení tak rýchlo rozšíril a to priamo na mieste udalostí a v krátkej dobe po nich, teda v čase, keď bolo možné overiť fakty? Kde sa podelo Ježišovo telo? Ak učeníci jeho telo ukradli, prečo boli ochotní položiť svoje životy za vieru v niečo o čom vedeli, že je podvod?

Existuje množstvo teórii pokúšajúcich sa vysvetliť túto záhadu ako aj  vyjadrenia viacerých historikov a chcem ich spomenúť v nasledujúcom blogu, ale schválne vám nechávam priestor, aby ste sami porozmýšľali, ako sa dá rozumne vysvetliť spomínaná udalosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?