Nález papyrusu, ktorý prepísal učebnice histórie.

Autor: Mária Tvrdoňová | 15.11.2012 o 15:45 | (upravené 30.4.2013 o 9:30) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  582x

Niektorí učenci tvrdili, že Nový Zákon nie je historicky spoľahlivý, lebo je to len zbierka legiend o Ježišovi, ktorú napísali až koncom druhého storočia. Toto hlásala Tübingenská škola v 30. rokoch 19. storočia v Nemecku a prevzali to aj sovietski historici.

Títo profesori boli vzdelaní aj v oblasti histórie a tak dobre vedeli, že legendy a mýty nevznikajú počas jednej generácie a na mieste kde sa odohrali tie udalosti, lebo očití svedkovia by ich napadli. Vyžaduje si to niekoľko generácii a keďže učenci boli presvedčení, že Nový Zákon je len zbierka mýtov, datovanie na koniec 2. alebo začiatok 3. storočia sa zdalo logické. Hlavný hlásateľ tejto teórie bol profesor F.C. Baur.
Ich názory však neboli postavené na reálnych historických dôkazoch, ale na osobnom presvedčení, konkrétne na hegeliánskej metafyzike.
Ich metódy ilustruje postoj, ktorý zaznamenáva táto známa historka.
Rozpráva o tom ako Hegel prednášal svoju filozofiu dejín, keď jeden z jeho poslucháčov, ktorý bol študentom histórie, začal protestovať: „Ale pán profesor, fakty sú iné.“
„Tým horšie pre fakty!“, odpovedal Hegel.
Avšak stačil jeden maličký objav papyrusu, ktorý bol menší ako dlaň a celá ich hypotéza sa úplne  zosypala.
O aký objav išlo?

Môžete sa o tom dočítať v súvisiacom článku.

Existujú vôbec nejaké objektívne historické kritériá, na základe ktorých historici posudzujú, ktoré udalosti sa v minulosti naozaj udiali? Ktoré dokumenty sú dôveryhodné? A ako vo svetle týchto objektívnych kritérií obstojí Nový Zákon? Tejto problematike sa venujem v ďalšom súvisiacom článku aj v nasledujúcich článkoch, ktoré postupne uverejním.

Ďalšie blogy budú o tom, kedy boli napísané knihy Nového Zákona.

Ak očakávate senzačné správy o náleze papyrusu údajne zo 4. storočia, ktorý jasne dokázal, že Ježiš bol ženatý, tak podobné bulvárne informácie budete na mojom blogu hľadať zbytočne.

Sú tu naopak názory uznávaných odborníkov, ktoré nájdete vo vedeckých publikáciách ale budem niektoré blogy venovať aj bulvárnym "dôkazom", ktoré uvádza napríklad Dan Brown a vyvolali veľký rozruch v mnohých médiách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?